JO 2016

MINUT cu MINUT Rio 2016: Romania-Brazilia in ultimul meci din grupa

Romania avea nevoie de cel putin un rezultat de egalitate duminica seara in meciul cu Norvegia pentru calificarea in sferturile turneului olimpuc de handbal feminin.

FINAL Romania-Norvegia 27-28

Min.60 - Obtinem aruncarea de la 7 metri cand mai sunt 10 secunde. Inscrie Neague (27-28), dar nu mai este timp. Pierdem dramatic la un gol diferenta si plecam acasa. Infrangerea cu Angola a cantarit decisiv in ecuatia prezentei la Jocurile Olimpice.

Min.56 - Ungureanu apara o aruncare de la 7 metri si ne aruncam in atacam.  Scoatem portarul si atacam in superioritate numerica. Neagu arunca pe langa poarta.

Min.54 - Inca un gol marcat de Neagu, al 10-lea in acest meci. Nu reusim sa ne apropiem la mai putin de trei goluri (24-27).

Min.45 - Neagu ajunge la cota opt goluri dupa o aruncare de la 7 metri transformata (20-23).

Min.40 - Ionica Munteanu apara o aruncare de la 7 metri. Norvegia ramane cu trei goluri in fata.

Min.35 - Norvegia profita de spatiile mari din defensiva noastra si se desprinde in premiera la trei goluri (15-18).

Min.32 - Buceschi rateaza pasa pentru Manea si Norvegia revine in atac.

23:17 Pauza. Romania este condusa dupa primele 30 de minute (13-14).

Min.26 - Romania egaleaza din nou (13-13) dupa o aruncare de pe extrema stanga.

Min.24 - Gol marcat de Neagu cu pretul unei accidentari. Locke a tamponat-o puternic pe aruncare si este eliminata 2 minute.

Min.21 - Neagu arunca in bara si luam doua goluri la rand de la jumatatea terenului (10-12).

Min.19 - Buceschi arunca prin surprindere si Romania conduce in premiera (10-9).

Min.18 - Dubla superioritate numerica pentru echipa noastra dupa o schimbare gresita. Chintoan inscrie cu o bolta de pe pivot (9-9).

Min.15 - Ungureanu ajunge la patru interventii salvatoare in aceasta repriza. Din pacate nu reusim sa marcam la doua atacuri consecutive.

Min.13 - Doua interventii la rand din partea Paulei Ungureanu. Revenim in atac dupa ce anterior Neagu aruncase in transversala. De aceasta data Neagu inscrie cu o bolta din 7 metri (7-7).

Min.10 - Norvegia se distanteaza in premiera la doua goluri dupa reusita pivotului Locke.

Min.8 - Ungureanu inchide poarta in situatie de contraatac unu contra unu. Neagu inscrie si egalam din nou (5-5).

Min.5 - Neagu egaleaza la trei cu o aruncare de pe picioare. Al doilea gol reusit de Neagu in acest meci, insa avem probleme in a bloca atacul norvegian.

Min.3 - Aruncare de la 7 metri obtinuta de Manea, excelent gasita pe semicerc de Bradeanu. Neagu inscrie pentru 2-2.

Min.2 - Egalam prin Geiger dupa un atac prelungit, dar Mork inscrie din nou si aduce Norvegia in avantaj (1-2).

Min.1 - Mork scapa pe inter stanga si marcheaza cu usurinta primul gol al meciului.

22:40 Incepe meciul.

Fortuna: Pariuri Romania-Norvegia (vezi aici toate cotele)

1

X

2

3,60

9,50

1,42

Meciul de la Rio va fi live text in aceasta pagina de la ora 22:40.

Romania si Norvegia s-au intalnit de cinci ori in ultimele opt luni, iar scandinavele au castigat trei dintre intalniri. Un meci s-a incheiat la egalitate si a fost decis dupa prelungiri, iar Romania a obtinut o victorie in meciul de pe teren propriu din preliminariile Campionatului European din acest an.

Ultima oara cele doua echipe s-au intalnit intr-un amical la Turneul Celor 4 Natiuni, unde Norvegia a invins Romania cu 32-21.