Serie A

Surpriză de proporții în Serie A

Etapa a 26-a din Serie A a debutat, vineri, cu o mare surpriză produsă de modesta Spezia, echipa care a învins Inter Milano, pe teren propriu, cu 2-1.

Daniel Maldini, fiul fostului mare internațional italian Paolo Maldini, a deschis scorul pentru Spezia, prima echipă clasată peste linia roșie a retrogradării.

Un gol reușit de gazde la zece minute consumate din partea secundă, după ce Inter ratase o lovitură de la 11 metri prin campionul mondial Lautaro Martinez, în minutul 13.

Inter a egalat pe final de meci prin Romelu Lukaku, acesta transformând un penalty obținut de Dumfries.

O lovitură de la 11 metri a decis învingătoare, angolezul Nzola marcând de la punctul cu VAR în minutul 87.

Pentru Spezia e doar a cincea victorie din acest sezon, în timp ce Inter înregistrează a opta înfrangere.