Serie A

Inter Milano sprintează spre titlul 20 din Serie A

Liderul din Serie A s-a impus in extremis pe terenul celor de la Udinese, cu 2-1, și ajunge la un avans de 14 puncte față de următoarea clasată, rivala AC Milan.

Udinese a deschis scorul prin Lazar Samardzic în minutul 40.

Inter a restabilit egalitatea prin Carlos Augusto la trei minute după pauză, însă golul a fost anulat pentru un ofsaid.

S-a făcut în cele din urmă 1-1 din minutul 55, când Hakan Calhanoglu a transformat o lovitură de la 11 metri obținută de Marcus Thuram.

Golul victoriei interiste a fost marcat de către Davide Frattssi în minutul 90+5, după ce mingea trimisă de Lautaro Martinez din afara careului a lovit bara și a revenit în fața porții.

Cu șapte etape rămase din actualul sezon Inter are 14 puncte în fața celor de la AC Milan

Echipa pregătită de Simone Inzaghi poate obține matematic al 20-lea titlu din istorie chiar după Derby della Madonina programat peste o săptămână.

De asemenea, Inter se află în cursa de a corecta recordul de puncte din Serie A deținut de Juventus (102 puncte în sezonul 2013/2014).