Serie A

Napoli, noul lider din Serie A cu record de victorii

Sursă foto: twitter.com/sscnapoli

In urma rezultatelor inregistrate, sambata, Napoli a preluat sefia clasamentului din Serie A de la campioana Juventus.

Batrana Doamna a fost invinsa pe teren propriu de Lazio, cu 2-1, dupa ce Dybala a ratat o lovitura de la 11 metri in minutul 90+7.

Immobile a reusit o dubla pentru echipa la care Stefan Radu a evoluat toate minutele, dupa ce Douglas Costa deschisese scorul pentru Juventus in prima repriza.

Napoli a profitat de pasul gresit al lui Juventus, impunandu-se pe terenul celor de la AS Roma, cu 1-0, prin golul marcat de Insigne in minutul 20.

Pentru gruparea de langa Vezuviu aceasta a fost a 8-a victorie consecutiva in campionat, fiind stabilit un nou record.

Vlad Chiriches a fost rezerva la Napoli, la fel ca si Bogdan Lobont la gazde.

Napoli are 24 de puncte, cu cinci mai multe decat Inter, Lazio si Juventus, cu mentiunea ca Inter disputa duminica seara derby-ul local cu AC Milan.