Serie A

Liderul din Serie A pierde dupa 11 meciuri

Internazionale Milano a castigat duelul cu Napoli, echipa care conduce in clasamentul din Serie A, scor 1-0, intr-un meci disputat miercuri seara pe arena Giuseppe Meazza.

Napoli a dominat teritorial jocul in prima repriza, insa Inter a deblocat tabela dupa pauza prin bosniacul Edin Dzeko.

Acesta a transformat cu capul in gol centrarea lui Federico DiMarco, in minutul 56.

In minutul 90 cei de la Napoli au ratat de putin egalarea la sutul lui Giacomo Raspadori din interiorul careului. Portarul Andre Onana a salvat Interul cu un reflex de zile mari.

Napoli ramane pe primul loc dupa prima infrangere a sezonului si mai pastreaza doar cinci puncte fata de principala urmaritoare in lupta pentru titlu, campioana sezonului precedent AC Milan.

Rossonerii au obtinut toate punctele din intalnirea cu Salernitana, meci in care Ciprian Tatarusanu a fost integralist.

Juventus (34 puncte) si Inter (33) completeaza topul patru din Serie A dupa 16 etape.

Meciul dintre Inter si Napoli a fost sold out, la partida asistand 75.470 de spectatori.