Serie A

Ionut Radu isi ingroapa echipa pe San Siro

Sursă foto: twitter.com/GenoaCFC

Internationalul roman de tineret Ionut Radu a aparat poarta lui Genoa, miercuri seara, in restanta cu AC Milan din prima etapa a campionatului italian.

Radu a avut patru interventii decisive in repriza secunda, dintre care una monumentala la sutul lui Gonzalo Higuain, insa a gafat incredibil in prelungirile partidei ingropandu-si echipa la scorul de 1-1.

Portarul roman de la Genoa a iesit din poarta pentru a boxa o minge centrata in careu, dar a trimis fix in piciorul lui Romagnoli si acesta, cu mare sansa, a marcat pentru 2-1 aducand victoria pentru Milan.

Rossonerii deschisesera scorul in minutul 4 prin sutul lui Suso din afara careului, pentru ca grifonul genovez sa egaleze dupa pauza prin autogolul lui Romagnoli.

In urma succesului obtinut in extremis Milan urca pe locul patru in clasament, loc de Liga Campionilor, fiind la egalitate de puncte (18) cu Lazio.

Pe primul loc este Juventus, cu 28 puncte, in timp ce Genoa ramane pe 11, cu 14 puncte.

Interesant este ca dupa zece etape Milan are al doilea atac din Serie A (20 goluri) dupa Juventus (21).