Serie A

Egal intre Milan si Inter in Derby della Madonina. Tatarusanu a aparat un penalty!

Marile rivale AC Milan si Inter Milano au remizat, scor 1-1 (1-1), duminica seara, intr-un meci din etapa a 12-a din Serie A.

Inter a deschis scorul prin turcul Hakan Calhanoglu, in minutul 11, dupa un penalty provocat de Frank Kessie.

Fostul jucator al Milanului a transformat cu o executie in forta pe centrul portii fara nicio sansa pentru Ciprian Tatarusanu.

Milan a egalat dupa numai sase minute prin autogolul olandezului Stefan de Vrij dupa o centrare a lui Sandro Tonali dintr-o lovitura libera de pe flancul stang.

In minutul 27, Tatarusanu a devenit eroul Milanului prin apararea unei lovituri de la 11 metri executata de argentinianul Lautaro Martinez.

Ultimul penalty aparat de Tatarusanu in Seria A a fost pe 27 februarie 2017 intr-o partida cu Torino la executia lui Andrea Belotti.

Milan pastreaza dupa acest meci diferenta de sapte puncte fata de rivala Inter, campioana sezonului precedent in Serie A.