La Liga

Prima infrangere pentru Barcelona cu Xavi pe banca

Echipa FC Barcelona a fost invinsa, sambata, pe teren propriu, de Betis Sevilla, intr-un meci din etapa a 16-a in La Liga.

Un meci inaintea caruia Pedri si Alexia Putellas si-au prezentat trofeele cucerite la recenta gala a France Football de la Paris.

Betis Sevilla a marcat unicul gol al meciului prin Juanmi, in minutul 79.

Barcelona a ratat deschiderea scorului prin Coutinho la zece minute de la inceputul partidei.

Andaluzii au avut la 0-0 in debutul partii secunde un gol anulat pe motiv de offside.

Intrat in locul lui Coutinho in partea secunda, francezul Dembele a ratat doua mari ocazii cu suturi care au trecut putin pe langa poarta.

Betis a lovit la capatul unui contraatac trei contra trei care a prins apararea Barcelonei pe picior gresit.

In urma acestui succes Betis a urcat pe pozitia a treia in clasamentul din La Liga.

Pentru Manuel Pellegrini, antrenorul lui Betis, este prima victorie in zece meciuri contra Barcelonei.

O infrangere care pentru Barcelona vine cum nu se poate mai rau, chiar inaintea deplasarii de la Munchen unde echipa catalana isi va juca viitorul in Champions League.

Intr-o alta partida disputata, sambata, Sevilla a trecut de Villarreal, cu 1-0, prin golul marcat de Ocampos, in minutul 61.