La Liga

Robert Lewandowski a reușit primul hattrick în La Liga

Atacantul polonez Robert Lewandowski a contribuit decisiv la victoria obținută de FC Barcelona în meciul de pe teren propriu cu Valencia, scor 4-2, în etapa a 33-a din prima ligă spaniolă.

Barcelona a deschis scorul prin Fermin Lopez la jumătatea primei reprize, un avantaj anulat după doar cinci minute de reușita lui Hugo Duro.

”Liliecii” au intrat în avantaj la pauză, după golul marcat din penalty de Pepelu la un fault comis de Araujo asupra lui Peter Gonzalez.

În prelungirile primei reprize Valencia a rămas în inferioritate numerică, portarul Mamardashvili fiind eliminat.

Lewandowski a ieșit la rampă în partea secundă cu un hattrick în minutele 49, 82 și 90+3, ultima oară cu un șut din lovitură liberă.

Cu cele trei reușite Lewandowski ajunge la 15 goluri marcate în actualul sezon de La Liga, polonezul fiind la primul hattrick în tricoul Barcelonei la nivelul campionatului spaniol.