La Liga

Messi salveaza Barcelona de la infrangere cu Sevilla. La un meci de record

Sursă foto: Twitter.com

Condusa cu 2-0 pe terenul celor de la Sevilla liderul primei ligi spaniole a marcat de doua ori in ultimele trei minute din timpul regulamentar si a salvat in extremis un meci care la un moment dat parea pierdut.

Sevilla a deschis scorul in minutul 36 prin Franco Vazquez, jucator care a scapat din marcaj si a inscris cu o executie simpla din sase metri.

Gazdele si-au majorat avantajul cinci minute dupa pauza prin Muriel, al carui sut a intalnit si bara inaintea de a fi intrat in poarta lui Ter Stegen.

In minutul 58 Messi si-a facut intrarea pe teren si dupa jumatate de ora Barcelona reducea din diferenta.

Liderul Spaniei egala in minutul 89 prin Luis Suarez pastrandu-si seria de invincibilitate in acest sezon.

Barcelona are 37 de meciuri fara infrangere in La Liga si se afla la o singura partida de egalarea recordului detinut de Real Sociedad, echipa care la finalul anilor 70 reusea o serie de 38 de meciuri fara esec.

In acest sezon Barcelona a castigat 23 din cele 30 de meciuri disputate si a inregistrat sapte remize. Prima infrangere inca se lasa asteptata.