La Liga

Costel Galca n-a mai castigat cu Espanyol de o luna. Cum explica ultimul rezultat

Espanyol Barcelona, echipa pregatita de Costel Galca, a remizat marti seara pe teren propriu cu Celta Vigo, scor 1-1, in etapa deschiderea etapei a 34-a din Primera Division.

Pentru echipa catalana este a 7-a remizat din acest sezon, una adusa printr-un gol spectaculos marcat de Marco Asensio cu un sut din afara careului in minutul 39.

Celta Vigo deschisese scorul in minutul 28 prin Iago Aspas cu o reluare din interiorul careului.

"Am reactionat abia dupa ce am primit gol. Am iesit pe teren cu frica si nu inteleg de ce. Cred ca am avut ocazii mai mari decat ei, desi Celta a controlat mai bine jocul", a spus Galca dupa meci.

Tehnicianul roman a mai acuzat lipsa de concentrare a jucatorilor sai la finalizare.

"Aveam nevoie de trei puncte pentru a sta linistiti, dar acum trebuie sa luptam si sa luam cele trei puncte cu Las Palmas", a mai spus Galca.

Echipa lui Galca n-a mai castigat din 20 martie, de la 2-1 pe teren propriu cu Athletic Bilbao. De atunci Espanyol a obtinut doar doua puncte in patru meciuri si ocupa locul 15 in clasament cu patru etape pana la final la opt puncte de retrogradare.