U Cluj

Cum și-a motivat Sabău jucătorii la pauză pentru spectaculoasa revenire din Giulești

Universitatea Cluj a dat lovitura pe terenul Rapidului, după ce în prima repriză echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău s-a văzut condusă cu 2-0.

”Ştiam că vor începe foarte tare, că vor încerca să marcheze de la început. A venit acel gol, a trebuit să mă adaptez, să fac acea schimbare, să schimb sistemul, am reuşit să înscriem în prima repriză, ceea ce ne-a dat moral, încredere.

”În a doua repriză, am avut un moral mai bun, am crezut în noi, am intrat bine, ne-am creat ocazii de a egala. Până la urmă am marcat şi al treilea gol. Sunt jucători cu calitate, personalitate şi nu îi intimidează astfel de jocuri.

”Îţi trec multe prin minte când eşti condus, ce să le spui jucătorilor să îi motivezi, să nu abandoneze lupta, mai ales contra unei echipe care arată bine. Nu a fost vorba să îi scutur la pauză, le-am spus că putem să câştigăm acest joc.

”Am intervenit să reparăm anumite greşeli. Sunt acele momente când trebuie să găseşti soluţii, iar de data asta au ieşit lucrurile aşa cum trebuiau să iasă”, a spus Sabău după meciul câștigat de Universitatea Cluj, cu 3-2.

Papeau și Ioniță au marcat pentru Rapid în prima repriză, oaspeții egalând prin Popa, cu cinci minute înaintea pauzei.

Chipciu și Stoica înscris în partea secundă golurile prin care U Cluj a întors scorul pe Giulești.