U Cluj revine de la 0-2 în Giulești și câștigă in extremis

Echipa Universitatea Cluj a dat lovitura în deplasare cu Rapid, după ce giuleștenii au condus cu 2-0 la jumătatea primei reprize.
Așa am trăit Rapid - U Cluj

Jayson Papeau a deschis scorul în minutul 14 cu un șut deviat din afara careului.

Zece minute mai târziu Rapid și-a majorat avantajul prin reușita lui Alexandru Ioniță. Acesta a deviat din șase metri mingea trimisă la întâlnire de Funsho Bamgboye.

U Cluj a redus din diferență prin Daniel Popa când mai erau cinci minute până la pauză. O fază pornită de la șutul lui Dorin Oancea respins în față de portarul Horațiu Moldovan.

Partea secundă a aparținut Șepcilor Roșii, echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău lovind decisiv pe contraatac.

Alexandru Chipciu a restabilit egalitatea la zece minute după pauză cu un șut plasat din interiorul careului.

Ianis Stoica avea să marcheze golul victoriei pentru Universitatea Cluj, în minutul 73, din pasa lui Popa.

Bara i-a salvat apoi pe giuleșteni de la golul patru.

Cu acest succes cei de la U Cluj urcă pe locul șapte în clasament, cu 23 de puncte, la două puncte de zona playoff.

Rapid rămâne pe locul trei, cu 30 de puncte, la șapte puncte în urma liderului FCSB.

Caseta tehnică

Rapid: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza (Onea - 88)– Al. Albu, Kait (Soni -65), Ioniţă (Tsoumou - 77)– Papeau (El Savvy - 77), Borja Valle, Funsho (Cîrjan - 88). Antrenor: Cristiano Bergodi.

U Cluj: Iliev – G. Simion, Masoero, Piţian, Vătăjelu – Doukoure (Filip - 82 ), Fossati (Oancea, 31)– I. Stoica (Ilie - 89), Nistor, Chipciu – D. Popa (Popadiuc - 81). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Braun (90+2) / Piţian (51), Masoero (63), Oancea (87), Popadiuc (90+2).

Arbitru: Radu Petrescu; Radu Ghinguleac, Mihai Marica.