3
U Cluj
Stoica 73' Chipciu 55' Popa 40'

Așa am trăit Rapid - U Cluj

Etapa a 17-a din Liga 1 s-a încheiat luni seara cu duelul Rapid - U Cluj, partidă care a fost fi live text în această pagină de la ora 20:30.

În campionatul României au fost 92 de dueluri între cele două echipe. În 43 dintre acestea s-a impus Rapid, de 36 de ori a câştigat U Cluj, iar alte 16 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Rapid gazdă au fost 47 meciuri: 31 victorii Rapid - 5 remize - 11 succese U Cluj.

Cea mai recentă dispută din campionat a avut loc pe 23 iulie 2023: Universitatea Cluj - Rapid 0-3 (R. Dimitrov - autogol, B. Vătăjelu - autogol, J. Papeau).

22:26

Final de partidă.

88'

Iliev reține șutul de la distanță trimis de El Sawy.

76'

Bara îi salvează pe giuleșteni după un nou contraatac al Șepcilor Roșii.

73'

Gol Stoica!

Ianis Stoica marchează pe contraatac din pasa lui Popa.

55'

Gol Chipciu!

U Cluj restabilește egalitatea prin Chipciu cu latul din interiorul careului.

46'

Start de repriză secundă.

21:21

2-1 la pauză pentru Rapid. Meciul rămâne deschis oricărui rezultat.

43'

Rapid se aruncă în atac și Bamgboye trage pe colțul scurt. Iliev reține fără probleme.

40'

Gol Popa!

U Cluj reduce din diferență prin Daniel Popa. Reluare din șase metri după respingerea lui Horațiu Moldovan.

31'

Oancea în locul lui Fossati la U Cluj. Italianul schimbat chiar la debutul în campionat.

24'

Gol Ioniță!

Alexandru Ioniță majorează avantajul giuleștenilor cu latul din șase metri. Reponsabil cu pasa decisivă este Funsho Bamgboye.

14'

Gol Papeau!

Jayson Papeau deschide scorul pentru Rapid din pasa lui Alexandru Ioniță. Șut din afara careului deviat de un adversar. Un gol norocos.