1
FCU 1948
Blănuță 66'

Așa am trăit FCSB - FCU 1948

Arena Națională a găzduit, duminică seara, de la 21:00, meciul FCSB - FCU 1948, în etapa a 16-a din Liga 1.

Din 2021, FCSB şi FCU 1948 s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de cinci ori. De trei ori s-au impus gazdele din această rundă, iar alte două jocuri s-au terminat la egalitate (ambele pe terenul roş-albaştrilor).

Cea mai recentă dispută directă a avut loc pe 16 iulie 2023, FCU  1948 - FCSB 1-3, goluri marcate de Sidibe, respectiv Miculescu, Coman şi Edjouma.

FCSB a pierdut primul loc în clasament după punctul obținut de CFR Cluj în Copou.

22:53

Final de partidă.

90'

Jibril Ibrahim reia pe spate peste poarta roș-albaștrilor.

82'

Lovitură liberă pentru FCU. Baeten trimite în forță peste poartă.

72'

Ieșire pe contraatac pentru cei de la FCSB prin Radunovic. Acesta întoarce mingea în fața porții, dar Radaslavescu pierde prim planul.

66'

Gol Blănuță!

FCU revine în meci după o fază fixă. Blănuță îl pierde pe Șut din marcaj și înscrie cu o lovitură de cap.

57'

Cartonas rosu !

Crețu este eliminat pentru o talpă pusă pe tibia lui Bahassa.

54'

Coman trage peste poartă dintr-o lovitură liberă.

50'

Gurău respinge în corner lovitura de cap a lui Coman.

47'

Blănuță șterge mingea pe lângă poartă.

46'

Start de repriză secundă.

21:47

2-0 pentru FCSB la pauză.

44'

Crețu se alege cu un galben pentru un fault asupra lui Alhassan.

42'

Alhassan ia o fază pe cont propriu și trimite în fața porții. Respinge Târnovanu cu piciorul în corner.

31'

Revenind pe teren, mingea pasată din dreapta este reluată de Băluță pe lângă poartă.

30'

Suporterii celor de la FCU au și ei un mesaj pentru conducerea clubului: ”Fără fuziune”. Aluzie la discuția apărută în spațiul public despre posibila fuziune între echipele lui Mihari Rotaru și Adrian Mititelu.

22'

Minge în adâncime pentru Chițu. Strânge Ngezana în centru și mingea ajunge la Târnovanu.

17'

Este momentul ca galeria celor de la FCSB să intre în peluză. Fanii au protestat prin absență în primele 15 minute față de rezultatele slabe ale echipei în ultima perioadă.

14'

Ocazie pentru FCU la o centrare în careu. Chițu a ratat de puțin întâlnirea cu balonul.

12'

Gol Olaru!

FCSB își dublează avantajul prin Olaru din penalty. Acesta a tras la siguranță pe centrul porții.

11'

Băluță primește de la Coman, intră în careu și obține lovitura de la 11 metri în duel cu Mascarenhas.

9'

Gol Coman!

FCSB deschide scorul dintr-o fază fixă. Florinel Coman l-a învins pe Gurău cu un șut la colțul scurt.

5'

Gurău reține șutul lui Radunovic din afara careului.

2'

Primul corner aparține oaspeților. Bahassa trimite în careu, mingea fiind boxată de Târnovanu.

1'

Start de partidă.

20:56

FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru (c) - Băluță, Radaslavescu, Coman.

FCU 1948: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Albu (c), van Durmen - Sidibe, Chițu, Bahassa - Blănuță.