CFR Cluj câștigă la ultima fază cu Sepsi

Echipa CFR Cluj a obținut trei puncte uriașe în economia luptei pentru locul secund la finalul sezonului de Liga 1.

Așa am trăit CFR Cluj - Sepsi

Formația din Gruia s-a impus greu în disputa cu Sepsi, scor 2-1, printr-un gol marcat de Karlo Muhar la ultima fază, în minutul 90+6.

Sepsi a evoluat în dubla inferioritate numerică o repriză întreagă, dar chiar și așa covăsnenii au fost aproape să plece neînvinși de la Cluj-Napoca.

Cu doar un minut înaintea golului marcat de Muhar cei de la Sepsi au ratat o mare ocazie prin Adnan Aganovic.

Muhar deschisese scorul în minutul 6 din centrarea lui Ciprian Deac.

Sepsi a restabilit egalitatea din lovitura de la 11 metri transformată de Alimi, în minutul 19.

Adrian Oroian a fost eliminat în minutul 21 pentru al doilea cartonaș galben.

Sepsi a rămas în doar opt jucători de câmp din minutul 45+2, după ce Ștefan a primit cartonașul roșu direct.

CFR Cluj a trimis de două ori în bară în repriza secundă, prin Otele (min.54) și Bîrligea (min.84).

Cu această victorie CFR Cluj urcă pe locul secund în clasament, profitând de înfrângerea Farului în meciul cu FCSB.

Caseta tehnică

CFR Cluj: R. Sava - Mogoş, Boben, Kresic (El Kaddouri 72), Camora (Aly Abeid 78) - Muhar, K. Keita (Avounou 46), Tachtsidis - Deac, P. Michael (Bîrligea 62), Fică (Otele 46). Antrenor: Francisc Dican.

Sepsi: Niczuly - Oroian, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - M. Ştefănescu (Debeljuh 63), Alimi, Kallaku (Aganovic 63), Fl. Ştefan - Safranko, K. Varga (Popşa 63; R. Varga 78). Antrenor: Bernd Storck.

Cartonaşe galbene: Tachtsidis 7, Fică 19, Camora 72, Bîrligea 87 / Oroian 13, K. Varga 22, Ninaj 54, Niczuly 83, Aganovic 90+6.

Cartonaşe roşii: Adrian Oroian (Sepsi) min. 21, Florin Ştefan (Sepsi) min. 45+2.

Arbitri: Marcel Bîrsan - Valentin Avram, Sebastian Gheorghe.