Meci nebun cu șase goluri între Poli Iași și CFR Cluj. Fosta campioană ajunge la trei meciuri fără victorie

Echipele Poli Iași si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 3-3, într-un meci din etapa a 16-a în Liga 1.
Așa am trăit Poli Iași - CFR Cluj

Formația din Copou a avut parte de un start perfect de partidă, cu două goluri marcate în prima jumătate de repriză.

Shayon Harrison a deschis scorul din pasa lui Ispas (min.11), pentru ca Matija Katanec să majoreze avantajul gazdelor (min.22), cu Phelipe în rol de pasator decisiv.

Fosta campioană a trecut repede peste începutul de coșmar și a reacționat cu trei goluri în mai puțin de 20 de minute.

Durel Avounou (min.27), Arlind Ajeti (min.38) și Philip Otele (min.44) au punctat pentru 3-2, scorul pauzei în Copou.

Leo Grozavu, antrenorul gazdelor, a mutat cu trei schimbări la pauză și Poli Iași a găsit puterea de a egala scorul în partea secundă.

Ispas și-a trecut în cont a doua pasă decisivă, iar Harrison a scuturat plasa porții lui Răzvan Sava în minutul 62.

Cu zece minute înaintea finalului Ajeti a ieșit accidentat de la oaspeți.

CFR Cluj a avut un gol anulat pentru offside la Daniel Bîrligea, în minutul 69, decizia fiind validată din camera VAR.

Pentru CFR Cluj este al treilea meci consecutiv fără victorie în toate competițiile și al doilea la rând în campionat.

Echipa din Gruia egalează la puncte pe FCSB în clasament și trece provizoriu pe primul loc, cel puțin până la partida roș-albaștrilor cu FCU 1948.

Poli Iași urcă pe locul zece în ierarhia din Liga 1.

Caseta tehnică

Poli Iași: S. Lung Jr. - Martac, Samayoa, Katanec, R. Ispas - A. Ciobanu (A. Roman 56), Bordeianu (Jatoba 46), Marchioni - A. Gheorghiţă (Stefanovic 46), Harrison (Harrison 90+4), Luis Phelipe (R. Ion 82). Antrenor: Leo Grozavu.

CFR Cluj: R. Sava - Mogoş, Ajeti (M. Ilie 79), Kresic, Morgan - Muhar, Tachtsidis, Cvek (Deac 85) – Avounou (Fica 85), Bîrligea (Juricic 74), Otele. Antrenor: Andrea Mandorlini.

Cartonaşe galbene: Bordeianu 25, Leo Grozavu 70, S. Lung jr 90 / Otele 30, Cvek 68, Juricic 90+3.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Sebastian Gheorghe, Daniel Mitruţi.