Craiova urcă pe doi în clasament după prima victorie a sezonului pe teren propriu

Echipa Universitatea Craiova s-a impus la limită în disputa cu Hermannstadt, scor 1-0, vineri seara, în etapa a 4-a din Liga 1.
Așa am trăit Universitatea Craiova - Hermannstadt

Ivan a marcat unicul gol al meciului din Bănie, în minutul 16, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Mitriță.

Arbitrul Coza lăsase jocul să continue, dar la intervenția VAR a revenit la margine pentru a vedea reluările oficiale.

Reluări în urma cărora a acordat penalty pentru Universitatea Craiova.

Până la pauză oltenii au ratat două mari ocazii, prin Danciu care a dat pe lângă minge în șase metri și prin Ișfan, jucător al cărui șut din minutul 33 a fost respins cu o mână de portarul Letica.

Același Letica l-a blocat in extremis pe Mitriță în partea secundă după care, la cealaltă poartă, Popescu a salvat in extremis șutul lui Jipa deviat de Mateiu.

Hermannstadt a avut un gol anulat pentru offside la Alhassan, cu zece minute înaintea finalului.

Craiova a trăit periculos minutele de final, Popescu respingând cu piciorul reluarea lui Biceanu.

Cu cele trei puncte obținute echipa lui Reghecampf ajunge la cota opt puncte și urcă pe locul doi în clasament.

Hermannstadt rămâne cu șase puncte după a doua înfrângere în patru etape.

Craiova ajunge la patru victorii consecutive pe teren propriu în duelurile cu Hermannstadt fară gol primit.

Caseta tehnică

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (Ndong ’55), Zajkov, Silva, Bancu – Creţu (Cîmpanu ’81), Screciu (Mateiu ’55), Danciu (Baiaram ’62) – Işfan (Markovic ’54), Ivan, Mitriţă. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Hermannstadt: Letica – Butean, Găman, Stoica – Balaure (Bărbuţ ’72), Biceanu, Mino (Alhassan ’77), D. Iancu (Jipa ’57), Oroian – G. Iancu (Neguţ ’57), Paraschiv (Fonseca ’72). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: Bancu ’61 / Mino ’43, Oroian ’71.

Arbitri: Ionuţ Coza – Vasile Marinescu, Romică Bîrdeş.