Craiova castiga categoric la Iasi, scor 3-0, in primul meci al etapei a 14-a

Sursă foto: facebook.com/UCVOficial

U Craiova 1948 urca pe locul doi in clasament, dupa ce a invins-o in deplasare pe Poli Iasi, cu 3-0.

Un meci marcat de accidentarea urata suferita de Mihaila de la Craiova, lovit puternic in zona gatului de Rus de la gazde in minutul 10.

O interventie pentru care jucatorul lui Poli Iasi a fost eliminat cu rosu direct, iar omul in plus avea sa cantareasca decisiv in economia partidei.

Asa am trait Poli Iasi - Craiova 0-3

Craiova a ratat deschiderea scorului in prelungirile primei reprize la reluarea lui Koljic in bara transversala.

Ocazie care a prefatat cele trei goluri marcate de olteni in repriza secunda.

Mateiu a deschis balul cu o lovitura de cap in minutul 47, pentru ca sase minute mai tarziu Mitrita sa majoreze avantajul Craiovei.

Acelasi Mitrita a pasat decisiv pentru reusita de 3-0 trecuta in contul lui Koljic in minutul 69.

Craiova a mai avut o bara transversala prin Fedele cu un minut inaintea reusitei bosniacului ajuns la cota opt reusite in actualul sezon de Liga 1 Betano.

Echipa pregatita de italianul Devis Mangia acumuleaza 25 de puncte si urca pe locul secund al clasamentului din Liga 1 Betano.

Poli Iaşi: D. Rusu - L. Rus, Mihalache, Frăsinescu, Panţîru - Qaka, Cioinac - Sanoh, Flores (Bădic ’46), Platini (Enoh ’58) - A. Cristea (Ndongala ’73). Antrenor: Flavius Stoican.

CSU Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, Mitriţă (Meza Colli ’82), Mihăilă (Fedele ’17) – Koljic (Nuno Rocha ’73). Antrenor: Devis Mangia.

Cartonaşe galbene: Qaka ’80, Cioinac ’90 / Bancu ’25, Mitriţă ‘40.

Cartonaş roşu: Rus ‘10.

Arbitru: Andrei Chivulete.