Botosani o tine in sah pe FCSB la debutul in playoff prin dubla lui Dugandzic

Echipele FC Botosani si FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2, sambata seara, in prima etapa din playoff.

Asa am trait Botosani - FCSB

Cei de la Botosani au deschis repede scorul dupa doar cinci minute de la primul fluier al centralului Ovidiu Hategan.

Dugandzic a reluat in poarta o centrare venita din lovitura libera. O faza fixa precedata de un fault in flanc comis de Pantiru.

Sapte minute s-au bucurat gazdele de avantaj. Man a restabilit egalitatea cu un sut din marginea careului la capatul unei actiuni personale.

Apoi, in finalul primei reprize, FCSB a trecut la conducere prin Olaru dupa o faza de contraatac.

Botosani a egalat la sapte minute dupa pauza prin acelasi Dugandzic, jucator care a profitat de un balon respins in fata de Balgradean.

Portarul celor de la FCSB fusese pus in dificultate de sutul lui Keyta din marginea careului.

Centralul Hategan a acordat nu mai putin de noua cartonase galbene.

FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – E. Papa, J. Rodriguez – Ashkovski (Patache ‘90+1), Carlone (Florescu ’46), Keyta – Dugandzic (Holzmann ’54). Antrenor: Marius Croitoru.

FCSB: Bălgrădean – Creţu, Miron, Nedelcu, Panţîru (Popa ’90) – Olaru, Ov. Popescu, Tănase – Man, Ad. Petre (Oaidă ’46), Fl. Coman (Moruţan ’74). Antrenor: Bogdan Vintilă.

Cartonaşe galbene: Papa ’25, Şeroni ’29, Chindriş ’38, Keyta ‘90 / Panţîru ‘4, Tănase ’25, Olaru ’59, Creţu ’88, Popescu ‘90+3.

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe - Iulian Dima.