EURO2016

Olanda arata ca putea fi la EURO 2016

Olanda a invins miercuri seara cu 2-1, intr-o partida amicala, pe Polonia, o echipa calificata la EURO 2016. Polonezii au mari asteptari de la turneul final, dupa ce au terminat in preliminarii la doar un punct in spatele Germaniei.

Polonia s-a calificat in Franta de pe locul 2 din Grupa D, cu 21 de puncte. Germania a terminat pe primul loc, cu 22.

Numai ca miercuri Polonia a vazut ca aspiratiile sale pot fi usor naruite. Polonezii au pierdut in fata Olandei cu 2-1, dar scorul putea fi mai mare.

Janssen a deschis scorul pentru Olanda in minutul 33, nemarcat, cu un sut trimis din careu. Portarul Szczesny a salvat cinci suturi pe poarta ale Olandei din prima repriza, unele periculoase.

Desi era dominata, Polonia a egalat in minutul 60 prin lovitura de cap a lui Jedrzejczyk.

Wijnaldum a adus victoria Olandei in minutul 76 printr-un gol de generic, la capatul unui meci antrenant, la care prima vioara au fost olandezii.

Polonia nu a jucat rau si are sansa ei de a avansa din Grupa C de la EURO 2016, avand o cota de 1,30 in acest sens.

In ceea ce o priveste pe Olanda, echipa batava a aratat un joc bun, dar prea tarziu dupa ce a terminat pe locul 4 preliminariile de la EURO 2016, cu doar 13 puncte, intr-o grupa de sase echipe castigata de Cehia, urmata de Islanda.