Echipa Nationala

Programul complet al EURO 2016. Cu cine poate juca Romania, daca trece de grupe

UEFA a publicat sambata seara programul complet al meciurilor EURO 2016, cu zilele si orele de incepere atat din grupe, cat si din fazele eliminatorii. Iata-l mai jos, precum si o privire asupra potentialului adversar al Romaniei din optimile de finala, daca vom trece de grupe - ceea ce este de anticipat. Romania se afla in Grupa A, cu Franta, Elvetia si Albania.

Daca Romania va termina pe locul 2 in Grupa A a sa, va juca in optimile de finala impotriva locului 2 din Grupa C (Germania, Ucraina, Polonia, Irlanda de Nord). Daca va castiga Grupa A, Romania va intalni locul 3 din grupele C, D sau E (Germania, Ucraina, Polonia, Irlanda de Nord, Spania, Cehia, Turcia, Croatia sau Belgia, Italia, Irlanda, Suedia). Daca va termina pe locul 3 in Grupa A si se va afla printre cele mai bune patru echipe clasate pe locurile 3 din toate grupele, cel mai posibil scenariu, Romania va intalni castigatoarea Grupei C (Germania, Ucraina, Polonia, Irlanda de Nord).

Mai jos se afla programul complet al EURO 2016, pornind de la faza grupelor si pana in finala. 

Faza grupelor

(toate orele sunt cele ale Romaniei)

Vineri 10 iunie, 22:00 (St-Denis): Franta v Romania – Grupa A 
Sambata 11 iunie, 16:00 (Lens): Albania v Elvetia – Grupa A 
Sambata 11 iunie, 19:00 (Bordeaux): T. Galilor v Slovacia – Grupa B 
Sambata 11 iunie, 22:00 (Marseille): Anglia v Rusia – Grupa B 
Duminica 12 iunie, 16:00 (Paris): Turcia v Croatia – Grupa D 
Duminica 12 iunie, 19:00 (Nice): Polonia v Irlanda N. – Grupa C 
Duminica 12 iunie, 22:00 (Lille): Germania v Ucraina – Grupa C
Luni 13 iunie, 16:00 (Toulouse): Spania v Cehia – Grupa D 
Luni 13 iunie, 19:00 (St-Denis): Irlanda v Suedia – Grupa E 
Luni 13 iunie, 22:00 (Lyon): Belgia v Italia – Grupa E
Marti 14 iunie, 19:00 (Bordeaux): Austria v Ungaria – Grupa F
Marti 14 iunie, 22:00 (St-Etienne): Portugalia v Islanda – Grupa F
Miercuri 15 iunie, 16:00 (Lille): Rusia v Slovacia – Grupa B 
Miercuri 15 iunie, 19:00 (Paris): Romania v Elvetia – Grupa A 
Miercuri 15 iunie, 22:00 (Marseille): Franta v Albania – Grupa A 
Joi 16 iunie, 16:00 (Lens): Anglia v T. Galilor – Grupa B 
Joi 16 iunie, 19:00 (Lyon): Ucraina v Irlanda N. – Grupa C
Joi 16 iunie, 22:00 (St-Denis): Germania v Polonia – Grupa C 
Vineri 17 iunie, 16:00 (Toulouse): Italia v Suedia – Grupa E
Vineri 17 iunie, 19:00 (St-Etienne): Cehia v Croatia – Grupa D 
Vineri 17 iunie, 22:00 (Nice): Spania v Turcia – Grupa D
Sambata 18 iunie, 16:00 (Bordeaux): Belgia v Irlanda – Grupa E 
Sambata 18 iunie, 19:00 (Marseille): Islanda v Ungaria – Grupa F 
Sambata 18 iunie, 22:00 (Paris): Portugalia v Austria – Grupa F
Duminica 19 iunie, 22:00 (Lille): Elvetia v Franta – Grupa A 
Duminica 19 iunie, 22:00 (Lyon): Romania v Albania – Grupa A 
Luni 20 iunie, 22:00 (St-Etienne): Slovacia v Anglia – Grupa B 
Luni 20 iunie, 22:00 (Toulouse): Rusia v T. Galilor – Grupa B 
Marti 21 iunie, 19:00 (Paris): Irlanda N. v Germania – Grupa C
Marti 21 iunie, 19:00 (Marseille): Ucraina v Polonia – Grupa C
Marti 21 iunie, 22:00 (Bordeaux): Croatia v Spania – Grupa D 
Marti 21 iunie, 22:00 (Lens): Cehia v Turcia – Grupa D
Miercuri 22 iunie, 19:00 (Lyon): Ungaria v Portugalia – Grupa F 
Miercuri 22 iunie, 19:00 (St-Denis): Islanda v Austria – Grupa F 
Miercuri 22 iunie, 22:00 (Nice): Suedia v Belgia – Grupa E 
Miercuri 22 iunie, 22:00 (Lille): Italia v Irlanda – Grupa E

Faza eliminatorie

Optimi de finala
Sambata 25 iunie, 16:00 (St-Etienne): Loc 2 Grupa A v Loc 2 C – Meci 1
Sambata 25 iunie, 19:00 (Paris): Castigator B v Locul 3 A/C/D – Meci 2
Sambata 25 iunie, 22:00 (Lens): Castigator D v Locul 3 B/E/F – Meci 3
Duminica 26 iunie, 16:00 (Lyon): Castigator A v Locul 3 C/D/E – Meci 4
Duminica 26 iunie, 19:00 (Lille): Castigator C v Locul 3 A/B/F – Meci 5
Duminica 26 iunie, 22:00 (Toulouse): Castigator F v Loc 2 E – Meci 6
Luni 27 iunie, 19:00 (St-Denis): Castigator E v Loc 2 D – Meci 7
Luni 27 iunie, 22:00 (Nice): Loc 2 B v Loc 2 F – Meci 8

Sferturi de finala
Joi 30 iunie, 22:00 (Marseille): Castigator Meci 1 v Castigator Meci 3 – Sfert1
Vineri 1 iulie, 22:00 (Lille): Castigator Meci 2 v Castigator Meci 6 – Sfert2
Sambata 2 iulie, 22:00 (Bordeaux): Castigator Meci 5 v Castigator Meci 7 – Sfert3
Duminica 3 iulie, 22:00 (St-Denis): Castigator Meci 4 v Castigator Meci 8 – Sfert4

Semifinale
Miercuri 6 iulie, 22:00 (Lyon): Castigator Sfert1 v Castigator Sfert2 – SF1
Joi 7 iulie, 22:00 (Marseille): Castigator Sfert3 v Castigator Sfert4 – SF2

Finala
Duminica 10 iulie, 22:00 (St-Denis): Castigator SF1 v Castigator SF



# Echipă J +/- P
1 CFR Cluj 21 24 49
2 FCSB 21 29 44
3 Craiova 21 12 40
4 Botosani 21 4 35
5 Viitorul 21 12 34
6 Astra 21 9 34
Programul complet al EURO 2016. Cu cine poate juca Romania, daca trece de grupe