2
Cehia
Schick 80' Holes 68'

Asa am trait Olanda - Cehia 0-2

Am transmis live text in aceasta pagina meciul Olanda - Cehia din optimile EURO 2020. Partida s-a disputat la Budapesta.

20:54

Final de partida. Cehia este echipa calificata in sferturile de finala unde va intalni Danemarca.

80'

Gol Schick!

Contraatac al Cehiei finalizat de Schick cu latul la coltul scurt. Faza creata de patrunderea lui Holes. Al patrulea gol marcat de Schick la acest EURO 2020.

68'

Gol Holes!

Cehia deschide scorul dupa o lovitura de la colt. Holes inscrie cu capul dupa o minge recentrata de Kalas.

64'

Dumfries pune un picior salvator la sutul lui Kaderabek din interiorul careului.

56'

S-a reluat meciul cu o lovitura libera. Coufal trimite in zidul olandez.

55'

Cartonas rosu !

Arbitrul rus il elimina pe De Ligt. Olanda ramane in inferioritate numerica.

53'

Karasev merge la margine sa verifice hentul lui De Ligt. Ar putea fi rosu direct pentru intentie.

52'

De Ligt opreste intentionat mingea cu mana la o faza unu contra unu cu Schick. Atacantul cehilor ar fi scapat singur cu portarul.

51'

Malen scapa singur cu portarul Cehiei si este blocat in extremis. Cea mai mare sansa a Olandei.

46'

Dumfries vede primul cartonas din aceasta partida dupa 30 de secunde din partea a doua. Lovitura cu cotul in cap la un duel aerian.

46'

Olanda are prima posesie in partea secunda.

19:47

Pauza in meciul de la Budapesta. N-au fost ocazii clare de gol in primele 45 de minute, dar s-a jucat un fotbal alert, cu actiuni la ambele porti.

39'

Vaclik se opune cu piciorul la sutul lui Dumfries.

38'

De Ligt blocheaza sutul lui Barak din interiorul careului. Corner pentru cehi.

28'

Stekelenburg retine sutul lui Schick de la distanta.

22'

Soucek reia cu capul pe langa poarta olandeza dupa o centrare din dreapta. Prima faza importanta a cehilor.

18'

Kalas blocheaza o minge care se ducea pe poarta lui Vaclik. Olanda accelereaza ritmul.

15'

Al patrulea corner pentru Olanda in acest meci. N-au trecut decat 15 minute de la debutul partidei.

13'

Faza fixa ramane fara rezultat si cehii incearca un atac pozitional. Se joaca deschis inca de la inceput. Ramane o chestiune de timp pana la primul gol.

12'

Kalas blocheaza centrarea lui Dumfries.

1'

A inceput meciul de la Budapesta.

18:58
18:31

ECHIPELE DE START

Olanda: Stekelenburg; De Vrij, De Ligt, Blind; Dumfries, De Roon, F de Jong, Wijnaldum, Van Aanholt; Malen, Memphis.

Cehia: Vaclik, Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek; Holes, Soucek; Sevcik, Barak, Masopust; Schick.

17:24

AVANCRONICA

Va fi prima intalnire a celor doua formatii din octombrie 2015 incoace, cand Olanda se impunea cu 3-2 intr-un meci din preliminariile pentru EURO 2016.

Pentru a treia oara in istorie Olanda si Cehia se intalnesc la un Campionat European, fara a lua in calcul palmaresul Cehoslovaciei. Ambele echipe si-au impartit victoriile.

La EURO 2004 a fost ultima confruntare la un turneu final major, cand Cehia a revenit de la 0-2 si a castigat cu 3-2 prin golul marcat de Vladimir Smicer, in minutul 88.

Olanda cauta sa castige al patrulea meci consecutiv la un Campionat European, performanta pe care au inregistrat-o in 2000.

Cehia a fost eliminata in trei din ultimele patru aparitii in fazele eliminatorii ale Campionatului European.

O victorie pentru cehi in ultimele sapte meciuri la turneele finale majore.