EURO 2020

S-a stabilit finala pentru calificarea în grupa României de la EURO 2024

Joi seara s-au disputat primele meciuri din barajele programate în Liga Națiunilor pentru ultimele patru locuri libere la turneul final al Campionatului European. În cursa pentru locul în Grupa României la EURO 2024 au rămas Ucraina și Islanda.

Într-un meci disputat la Zenica, Ucraina a revenit de la 0-1 și a învins Bosnia-Herțegovina cu două goluri marcate pe final de meci.

Bosniacii au deschis scorul după pauză printr-un autogol al lui Matvienko, în minutul 56.

Nou intratul Yaremchuk a adus egalarea în minutul 85 la o eroare comisă de Kolasinac, pentru ca Dovbyk să aducă victoria pentru Ucraina trei minute mai târziu cu o lovitură de cap din șase metri la o centrare din stânga.

Ucraina va întâlni Islanda în meciul decisiv pentru calificarea la Campionatul European, partida urmând a se disputa pe teren neutru.

Insularii au trecut de Israel, cu 4-1, într-un meci disputat la Budapesta, după Zahavi a deschis scorul dintr-un penalty în minutul 39.

Islanda a întors scorul și a intrat în avantaj la pauză, după reușitele lui Gudmundsson și Traustason.

Echilibrul numeric a fost rupt în partea secundă după eliminarea lui Revivo de la israelieni cu roșu direct, după care Zahavi a ratat o lovitură de la 11 metri.

Islandezii au profitat de căderea israelienilor și s-au desprins la 4-1 prin Gudmundsson, în minutele 83 și 87.