2
Italia
Insigne 45' Barella 32'

Asa am trait Belgia - Italia 1-2

Derby-ul sferturilor de finala la EURO 2020 s-a disputat, vineri seara, la Munchen, intre Belgia si Italia. Meciul a fost live text in aceasta pagina.

23:56

Italia se impune in fata Belgiei si va juca in semifinale cu Spania, la Londra.

89'

De Bruyne obtine lovitura libera in duel cu Berardi in preajma careului Italiei.

84'

Doku ia o faza pe cont propriu si suteaza peste poarta din pozitie centrala.

79'

Spinazzola se accidenteaza la un sprint si este scos din teren pe targa.

71'

Noul intrat Chadli aduce pericolul in careul italian. Lukaku si Thorgan Hazard trec pe langa minge.

66'

Spinazzola apare la finalizare in careul belgian si reia pe langa poarta.

61'

De Bruyne patrunde in stanga si paseaza in fata portii pentru Lukaku. Interventie fabuloasa a lui Spinazzola. Italienii s-au bucurat ca pentru un gol marcat.

56'

Donnaruma blocheaza sutul lui Doku.

46'

Start de repriza secunda.

22:48

Pauza in meciul de la Munchen.

45'

Gol Lukaku!

Belgia reduce din diferenta prin Lukaku din lovitura de la 11 metri.

45'

Doku se prabuseste in careu la un duel cu Di Lorenzo si se acorda lovitura de la 11 metri pentru Belgia.

45'

Gol Insigne!

Actiune superba a Italiei cu Insigne in prim plan. Patrundere din stanga in centru si finalize din afara careului la coltul lung.

32'

Gol Barella!

Italia deschide scorul prin Barella. Sut din interiorul careului la coltul lung. Faza pornita de la o minge trimisa de Alderweireld direct la adversar.

26'

Din nou Donnarumma este decisiv in poarta Italiei. Lukaku a amenintat poarta italiana dupa o patrundere in viteza.

22'

Donnarumma intervine salvator la sutul lui De Bruyne.

14'

Italia marcheaza dupa o faza fixa. Centrare din lovitura libera si Bonucci impinge mingea in poarta. O reusita anulata insa de VAR pentru offside.

11'

Meunier urca in atac si obtine lovitura de la colt.

4'

Lukaku trimite peste poarta, dar e offside de la margine.

3'

Defensiva italiana respinge mingea la primul corner al Belgiei.

1'

Donnarumma blocheaza mingea din picioarele lui Lukaku. Meciul incepe abrupt.

1'

A inceput meciul de la Munchen.

21:54

Belgia: Courtois; Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen; Meunier, Tielemans, Witsel, T.Hazard; De Bruyne, Lukaku, Doku.

Italia: Donnarumma; Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola; Barella, Jorginho, Verratti; Chiesa, Immobile, Insigne.

14:02

Este al cincilea meci intre Belgia si Italia la un turneu final, dar prima confruntare in faza eliminatorie.

Italia n-a pierdut niciodata in fata Belgiei la turneele finale, inregistrand trei victorii si o remiza.

Cea mai recenta intalnire la o competitie majora a avut loc in faza grupelor la EURO 2016, cand Italia s-a impus, cu 2-0, intr-un meci disputat la Lyon.

Belgia a castigat 11 dintre ultimele 13 meciuri, remizand in celelalte doua, cu 32 de goluri marcate si doar opt primite.

Singura infrangere a belgienilor din 2019 pana in prezent a fost suferita in fata Angliei, pe Wembley, intr-un meci din Liga Natiunilor.

Belgia a marcat de fiecare data in ultimele 34 de meciuri.

Italia are o serie record de 12 meciuri castigate la rand, cu 34 de goluri marcate si doar unul singur primit.

Din septembrie 2018 pana in prezent Italia n-a mai pierdut niciunul dintre cele 31 de meciuri disputate.