EURO 2020

Anglia – Scotia 0-0 ca la prima intalnire din 1872

A 115-a confruntare dintre Anglia si Scotia s-a incheiat la egalitate, scor 0-0, pe Wembley din Londra, intr-un meci din Grupa D a EURO 2020.

Un rezultat care lasa lupta pentru calificare deschisa inaintea ultimei etape, cand Anglia va intalni Cehia, iar Scotia va primi replica Croatiei.

Anglia si Scotia au fiecare cate patru puncte, in timp ce Croatia si Scotia au acumulat cate un punct.

Scotia a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize prin Adams, dupa ce O’Donnell l-a intins serios pe Pickford.

Partea secunda a inceput cu Anglia intr-o ofensiva totala. Robertson a respins in extremis de langa Foden, pentru ca la faza imediat urmatoare portarul scotian Marshall sa respinga providential sutul lui Mount.

Scotia a fost din nou aproape de gol in minutul 62 la sutul lui Dykes blocat de pe linia portii de James.

Anglia: Pickford – James, Stones, Mings, Shaw – Rice, Phillips – Foden (Grealish ‘63), Mount, Sterling – Kane (Rashford ’74). Selecţioner: Gareth Southgate.

Scoţia: Marshall – McTominay, Hanley, Tierney – O’Donnell, McGinn, Gilmour (Armstrong ’76), McGregor, Robertson – Dykes, Adams (Nisbet ’86). Selecţioner: Steve Clarke.

Partida a fost arbitrată de spaniolul Antonio Mateu Lahoz.