EURO 2019

Franta invinge Anglia printr-un autogol dintre cele mai stupide vazute in fotbal

Sursă foto: twitter.com/uefaunder21

Meciul dintre Franta si Anglia se indrepta spre un 1-1 care convenea de minune nationalei Romaniei cand, la ultima faza fixa a meciului, francezii au dat lovitura printr-un autogol bizar.

Fundaul englez Wan-Bissaka s-a comportat ca si cum evolua pentru Franta si, in loc sa lase mingea pentru o interventie banala a portarului, a intervenit cu stangacie trimitand mingea in propria poarta.

Era minutul 90+4 in meciul de la Cesena cand Franta a primit acest cadou nesperat prin care practic a castigat meciul, cu 2-1.

Anglia deschisese scorul prin Foden dupa pauza, dar la putine minute distanta a ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Choudhury.

Francezii au profitat de omul in plus si au fortat egalarea, aceasta fiind adusa de Ikone in minutul 89.

Doua penalty-uri au ratat francezi, prin Moussa Dembele si Houssem Aouar.

Romania ramane pe primul loc in Grupa C gratie unui golaveraj superior Frantei.