90'
Germania
Amiri 90' 21' Waldschmidt 90' 51'

Asa am trait Romania - Germania in semifinalele Campionatului European

Nationala sub 21 ani a Romaniei a scris istorie la Campionatul European de tineret prin calificarea in semifinale si implicit la Jocurile Olimpice.

90'

Gol Amiri!

Amiri transforma in gol lovitura libera obtinuta mai devreme.

90'

Cartonas rosu !

Pascanu vede al doilea galben si este eliminat. Lovitura libera de la marginea careului pentru nemti.

90'

Gol Waldschmidt!

Waldschmidt inscrie pentru 3-2 cu bara dintr-o lovitura libera indirecta. Un gol cu sansa pentru Germania!

88'

Nmecha obtine lovitura libera la marginea careului nostru. Galben incasat de Pascanu.

87'

Ultima schimbare la noi. Intra Adrian Petre in locul unui Puscas istovit. Aplauze la scena deschisa.

85'

Ocazie cat roata carului de mare. Nmecha ramane singur cu Radu dupa o imprecizie a lui Nedelcearu. Finalizare mult peste poarta!

85'

Arbitrul fluiera fault in atac la intrarea lui Puscas asupra lui Nubel la o minge scapata de nemti in preajma propriului careu.

84'

Ratare monumentala a Germaniei din partea lui Waldschmidt. Pe vremuri se spunea ca ocaziile se razbuna.

82'

Dahoud suteaza peste poarta.

77'

Inca o pauza de hidratare dupa care va intra Nmecha, un atacant masiv de culoare din tata nigerian si mama nemtoaica.

76'

Nedelcearu intervine decisiv la o minge saltata spre careul nostru.

74'

Ianis Hagi cauta poarta cu dreptul din afara careului. Se simte la el o dorinta de revansa dupa penalty-ul provocat in debutul reprizei.

72'

Se fluiera fault in atac la Puscas.

72'

Manea primeste de la Man in careul advers si obtine cornerul.

72'

16.200 de spectatori dintre care se vede cu ochiul liber cel putin 15.000 sunt romani!

71'

Scapam cu fata curata dintr-o faza limita la sutul lui Waldschmidt din interiorul careului.

70'

Coman cade in duel cu un adversar, dar nu se fluiera nimic.

69'

Ciobanu intra in locul lui Cicaldau.

63'

La Bologna rasuna ”Treceti batalioane romane Carpatii!!”

62'

Öztunali suteaza departe de poarta noastra, dupa care se ia o noua pauza de hidratare.

61'

Iesim bine din aparare cu Man si Puscas, dar pierdem posesia la pasa lui Ianis Hagi pentru acelasi Man. Nemtii au prins incredere dupa egalarea rapida, insa nu cedam!

55'

Coman intra in locul lui Ivan.

54'

Radu isi revine, in timp ce pe margine Coman se pregateste sa intre. Omul care a invins Anglia cu o dubla de senzatie.

53'

Radu intervine decisiv la o faza in care apararea noastra s-a clatinat. Portarul nostru ramane intins pe gazon si acuza o accidentare. Speram sa nu fie grav.

51'

Waldschmidt inscrie din 11 metri. Radu a fost pe minge, dar n-a reusit sa pareze. A fost atat de aproape!

50'

Penalty pentru Germania pentru o tinere de tricou a lui Dahoud. Ianis Hagi vede cartonasul galben.

48'

Centrare a lui Ianis Hagi pana la Nedelcearu. Cap in bratele portarului german.

47'

Puscas obtine faultul si galben pentru Tah, unul dintre stoperii germani.

46'

19:53

Pauza pe Dall Arra. Ne tragem sufletul dupa 45+6 minute senzationale si intram in avantaj la cabine. Ne frecam la ochi si tragem aer in piept. Suntem la 45 de minute de calificarea in FINALA Campionatului European.

45'

Interventie formidabila a portarului german la capul lui Puscas. Germanul Nübel a scos cu o mana in corner!

45'

Puscas scoate in spate pentru Cicaldau. Sutul se duce peste poarta. Atmosfera senzationala la Bologna, un stadion romanesc astazi.

44'

Gol Puscas!

GOOOOL Romania!!!! Faza de milioane creata dupa o recuparare la centrul terenului. Ianis Hagi centreaza in diagonala pentru Ivan, acesta asteapta putin si centreaza ideal in sase metri pentru capul lui Puscas. Primul gol din actiune incasat de Germania la acest turneu final.

38'

Pascanu iese din dispozitiv si degajeaza puternic din picioarele lui Amiri. Mingea iese in afara terenului in cealalta jumatate.

31'

A doua pauza de hidratare. Un fel de timeout care avantajeaza Germania aflata usor in corzi.

30'

Ce ocazie ratam dupa sutul lui Baluta din afara careului. Portarul german respinge in fata si Puscas e aproape sa incrie. Avem corner si dominam Germania.

30'

Ai nostri au prins indrazneala dupa gol si preseaza in atac. Puscas scoate cornerul.

27'

Gol Puscas!

Puscas trage tare si pe jos. GOOOOL Romania! Portarul german aproape sa respinga, dar Puscas a tras prea tare.

25'

Lovitura de la 11 pentru Romania!!!

25'

Arbitrul israelian merge la margine sa vada reluarile oficiale. Putem avea penalty!

24'

Puscas suteaza in bara din interiorul careului, dupa ce Ianis Hagi a fost faultat clar. Va fi verificare de penalty.

21'

Gol Amiri!

Nemtii ies pe contraatac si ne dau gol prin Amiri.

20'

Man recupereaza o minge in marginea careului german si suteaza in blocaj.

19'

Ionut Radu retine cu ceva emotii sutul lui Oztunali.

17'

O prima pauza de hidratare.

14'

Ivan face o cursa formidabila spre propriul careu si blocheaza sutul lui Waldschmidt.

12'

Ianis Hagi centreaza periculos in careu, respinge Mittelstädt. Ai nostri raman in jumatatea adversa.

12'

Centrare a lui Ivan din corner si Puscas aproape sa trimita spre poarta. Ramanem in posesie. Publicul e incantator si domina fondul sonor.

8'

Din nou pericol la poarta noastra dupa o contra rapida a nemtilor. Baluta blocheaza in extremis.

7'

Ne aparam organizat si reusim sa blocam un prim atac periculos al nemtilor. Fusese  oricum offside.

6'

Manea il cauta pe Puscas cu o centrare inalta. Iese portarul german si retine. Acesta poarta o sapca alba pe cap.

5'

Ritmul nu este unul prea sustinut. E si normal tinand cont de temperaturile aproape de 40 de grade Celsius la umbra.

1'

Start de meci la Bologna. Aproximativ 15.000 de suporteri romani, dar oamenii continua sa vina la stadion.

18:47

ROMÂNIA: 1. Radu (c) – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. Ștefan – 21. Băluță, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Pușcaș. Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Căbuz, 23. Vlad – 2. Boboc, 7. Coman, 11. Petre, 13. Grigore, 14. Dragomir, 15. Ghiță, 16. Nedelcu, 18. Rus, 20. Ciobanu, 22. Olaru

GERMANIA: 1. Nübel – 3. Klostermann, 4. Tah (c), 5. Baumgartl, 14. Mittelstädt – 6. M. Eggestein – 19. Neuhaus, 8. Dahoud, 7. Öztunali – 10. Waldschmidt, 18. Amiri. Selecționer: Stefan Kuntz
Rezerve: 12. Müller, 23. Schubert – 9. L. Nmecha, 11. Richter, 13. J. Eggestein, 15. Anton, 16. Serdar, 17. Uduokhai, 20. Koch, 21. Maier, 22. Löwen