Echipa Nationala

A venit nota de plată după incidentele de la meciul cu Kosovo

UEFA a dat verdictul, miercuri, în cazul incidentelor produse pe Arena Națională la meciul România - Kosovo din preliminariile EURO 2024.

În peluza fanilor ”Uniți sub Tricolor” a apărut la un moment dat în prima repriză un banner cu mesajul ”Kosovo e Serbia”.

Mesaj care a dus la întreruperea partidei, jucătorii din Kosovo refuzând să mai joace până la îndepărtarea respectivului mesaj.

Deși nu există o literă de regulament care să acopere o astfel de situați, arbitrul francez în vârstă de doar 30 de ani a trimis cele două echipe la vestiare.

În cele din urmă mesajul a fost îndepărtat din peluză și meciul a fost reluat după o întrerupere de 45 de minute. România-s-a impus cu 2-0.

UEFA a analizat cazul și a decis ca următorul meci de acasă al tricolorilor, cel cu Andorra, să se dispute cu porțile închise cu excepția copiilor sub 14 ani.

În plus, FRF a fost amendată cu 52.000 de euro.

Meciul România - Andorra se va disputa pe 15 octombrie, de la ora 21:45.