Cupa Romaniei

Virusii verzi de la Sanatatea Cluj elimina Viitorul din Cupa Romaniei

Surpriza de proportii, joi, in ultima zi a 16-imilor de finala din Cupa Romaniei, faza a intrecerii de unde a fost eliminata Viitorul, detinatoarea trofeului.

Pe o vreme ostila de toamna si cu un teren infernal de greu, echipa lui Gheorghe Hagi s-a vazut invinsa de Sanatatea Cluj, o echipa de Liga 3 care s-a impus cu 1-0.

Unicul gol al meciului de pe Cluj Arena a fost inscris in minutul 13 de Laurentiu Rus cu o reluare din fata portii la o centrare din dreapta.

Lazareanu, portarul gazdelor, a facut adevarate minuni intre buturile celor de la Sanatatea Cluj.

In minutul 41 a blocat mingea trimisa de Ganea din pozitie favorabila, pentru ca la ultima faza a reprizei sa blocheze sutul lui Dulca.

Viitorul s-a aruncat in atac in cautarea egalarii si Ionut Rada a respins de pe linia portii in minutul 82 o minge trimisa de Ganea si care il depasise pe Lazareanu.

Ciobanu si Eric au incercat in disperare de cauza si varianta sutului de la distanta, fara prea mult succes insa.

In final, jucatorii de la Sanatatea Cluj, o echipa fara victorie dupa cinci etape in Liga 3, au jubilat pentru calificarea in optimile de finala in Cupa Romaniei.

Fara doar si poate, cea mai mare supriza de pana acum!