Cupa Romaniei

Universitatea Craiova, victorie scurta si calificare in optimile Cupei Romaniei

Intr-un meci considerat in deplasare, dar disputat totusi pe teren propriu in Banie, Universitatea Craiova a invins-o la limita pe CSM Resita, cu 1-0, in saisprezecimile din Cupa Romaniei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Luis Nitu in finalul primei reprize, minutul 30, dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Danci de la resiteni a ratat degajarea balonului si Nitu a reluat din apropiere pentru 1-0.

Un gol venit dupa ce Resita ratase o buna sansa de gol prin Saulescu in minutul 29 la un sut din interiorul careului.

Banatenii au trecut pe langa gol si in minutul 41 la reluarea lui Danci din afara careului, o minge grea respinsa in extremis de Popescu peste poarta.

Craiova a dominat autoritar jocul si a ratat nu mai putin de sase ocazii una mai mare ca cealalta pentru majorarea scorului.

Cea mai clara dintre acestea i-a apartinut lui Koljic, bosniacul ratand singur cu portarul din pasa lui Ionita in minutul 83.

Terenul infernal de greu de la Craiova s-a dovedit un adversar de temut pentru ambele echipe si Cosic de la Universitatea a parasit terenul pe brate dupa o accidentare.