Cupa Romaniei

Universitatea Cluj s-a calificat în finala Cupei României Betano

Echipa Universitatea Cluj a câștigat semifinala cu UTA Arad, scor 1-0, și va juca pentru trofeu în Cupa României Betano cu Sepsi Sf. Gheorghe.

Șepcile Roșii s-au impus la limită în meciul disputat, joi seara, pe teren propriu, cu 1-0.

Unicul gol al meciului a fost marcat Dan Nistor, în minutul 41, dintr-o lovitură de la 11 metri acordată la intervenția VAR.

Același VAR a anulat un gol al arădenilor, în minutul 34, când s-a considerat fault în atac la duelul dintre Virgil Postolachi și Andrei Miron.

Universitatea Cluj a avut un singur șut pe poartă tot meciul.

Meciul a fost marcat de incidente după ultimul fluier al centralului Horia Mladinovici.

Mijlocașul gazdelor Alexandru Chipciu a primit al doilea galben și implicit pe cel roșu.

La oaspeți a debutat pe banca tehnică Mircea Rednic.

Finala Cupei României Betano din acest an se va disputa la Sibiu, pe 24 mai.

Caseta tehnică

U Cluj: Gorcea - Oancea, Martic (Piţian 75), Miron, Goranov (I. Filip 71) - Bic, G. Simion - Chipciu, Remacle (Fl. Ilie 72), Nistor – Thiam. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

UTA Arad: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş (Hoxhallari 61), Aly Abeid - Roger, P. Anton (Batha 67), Ubbink - R. Pop (Şteau 81), Postolachi (Keseru 61), Otele (Cascini 81). Antrenor: Mircea Rednic.