Cupa Romaniei

U Cluj revine de la 0-2 si se califica in inferioritate numerica dupa 120 de minute la Craiova!

FC U Craiova 1948, echipa lui Adrian Mititelu, a evoluat in premiera pe noul stadion ”Ion Oblemenco” si a avut 2-0 cu U Cluj in minutul 13 al meciului din saisprezecimile Cupei Romaniei.

Un inceput entuziasmant de partida pentru olteni, jucatorii lui Eugen Trica hranindu-se din entuziasmul transmis de cei aproximativ 8000 de spectatori prezenti in tribune.

Claudiu Balan a fost eroul ”leilor din Banie” prin golurile marcate in minutele 6 si 13.

Un joc avantat al gazdelor, care apoi au platit tribut efortului depus cu varf si indesat.

Sepcile Rosii au redus din difrenta prin Telcean cu trei minute inaintea pauzei, un gol care a schimbat complet cursul partidei.

Partea secunda a debutat cu o intarziere de zece minute din cauza problemelor unuia dintre arbitrii asistenti.

U Cluj a dominat debutul partii secunde pe fondul retragerii gazdelor si golul de 2-2 marcat de Miranda a venit firesc in minutul 51.

Cu noua minute inaintea epuizarii timpului regulamentar oaspetii au ramas in inferioriate numerica dupa eliminarea lui Gomes.

S-a intrat in prelungiri unde U Cluj a dat lovitura in inferioriate numerica prin Rafa Miranda la o faza de atac in patru contra sapte jucatori.

Craiova a macinat in gol fiind depasita complet la capitolul fizic, dar chiar si asa ultima ocazie a apartinut gazdelor la reluarea lui Raducanu spre coltul scurt.

Marti s-au mai disputat meciurile:

Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3
(Nica 2', Bari 53' / D.Benzar 17', Tira 42', 60')
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni 2-3
(Paturca 64' - pen., Negrut 90' / Ion 38', Barbu 77' - pen., Deretti 84')

Alte echipe calificate in optimi sunt: Dinamo (3-1 cu UTA), Astra (2-0 cu Flacara Horezu), Foresta Suceava (2-1 cu Gaz Metan) si Metalul Buzau (1-0 cu Csikszereda).

Faza 16-imilor Cupei Romaniei continua miercuri si joi. Partidele vor fi live text pe onlinesport.ro