Cupa Romaniei

Sepsi se califică în semifinalele Cupei României

Deținătoarea trofeului în Cupa României Betano se apropie la un pas de o nouă finală.

Sepsi Sf. Gheorghe a tranșat autoritar disputa de pe teren propriu cu CS Mioveni, scor 4-1 (0-0).

Echilibrul numeric al partidei s-a rupt în finalul primei reprize, când Pop de la Mioveni a fost eliminat cu roșu direct.

Ion Gheorghe a deschis scorul pentru Sepsi la nouă minute după pauză. Șut cu stângul la colțul scurt.

Cei de la Mioveni au reacționat și au avut o bară prin Daniel Toma.

Cosmin Matei a readus Sepsi în minutul 69 după o fază de contraatac. O fază pornită de la șutul lui Alexandru Tudorie în bară.

Mioveni a redus din diferență prin Ionuț Rădescu, în minutul 75, cu un șut din marginea careului.

Matei și-a trecut în cont dubla în minutul 90, iar Tudorie a închis tabela după un alt contraatac.

Caseta tehnică

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ciobotariu, Tamas, Ispas, Papa (Aganovici'75 ), Rodriguez (Păun '61), Stefanescu (Safranko '75), Matei, Gheorghe, Rondon (Tudorie '61). Antrenor: Cristiano Bergodi.

CS Mioveni: Greab - Sno, Balaur, Garutti, Mboumbouni, Pedroso - Pop, Lepistu (Lixandru '64), Toma - Benchaib (Burnea '72), Rusu. Antrenor: Nicolae Dică.

Arbitri: Iulian Dima - Radu Ghinguleac, Vladimir Urzică.