Cupa Romaniei

Sepsi, prima finalistă în Cupa României Betano

Pentru al doilea an consecutiv echipa Sepsi Sf. Gheorghe va disputa ultimul act în Cupa României.

Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus de o manieră categorică în semifinala cu CFR Cluj, scor 3-0 (2-0).

Un meci decis încă din prima repriză, când covăsnenii au marcat prin Nicolae Păun și Marius Ștefănescu.

Echipa pregătită de Cristiano Bergodi a ratat și o lovitură de la 11 metri, în minutul 45, prin Cosmin Matei. Șutul acestuia a nimerit bara!

CFR Cluj a rămas în inferioritate numerică din finalul primei reprize, după ce Andrei Burcă a fost eliminat.

În urma unui penalty ratat s-a marcat și golul de 3-0, în minutul 80. Portarul Scuffet a blocat șutul lui Ștefănescu, dar Mario Rondon pe fază a trimis în poartă stabilind scorul final.

A doua finalistă din Cupa României Betano va fi cunoscută, joi seara, în urma disputei dintre Universitatea Cluj și UTA Arad.

Finala se va disputa la Sibiu, pe 24 mai.

Caseta tehnică

Sepsi: Niczuly – Bălașa, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – J. Rodriguez (Sg. Șerban 86), N. Păun (Papa 86) – I. Gheorghe (Rondon 22), C. Matei, Ștefănescu – Safranko (F. Junior 86).

CFR Cluj: Scuffet – Braun, Yuri, Burcă, Camora (Țîru 46) – Cvek (Bordeianu 46), Muhar, Boateng (Peteleu 46) – Yeboah, Janga, Petrila (Fică 46).