Cupa Romaniei

Rapid, victorie autoritară la Botoșani

Echipa Rapid s-a impus fără să forțeze la Botoșani pe terenul ultimei clasate din Liga 1, cu 3-1, într-un meci din prima etapă a grupelor Cupei României Betano.
Așa am trăit: FC Botoșani - Rapid

Giuleștenii au deschis scorul prin Iulian Cristea în minutul 17 după o centrare din corner.

Patru minute mai târziu Paul Iacob majora avantajul giuleștenilor cu un șut direct din lovitură liberă.

Zarurile au fost aruncate la opt minute după pauză, atunci când Ștefan Pănoiu a marcat la capătul unui contraatac.

Câteva zeci de secunde mai devreme cei de la Botoșani au ratat o mare ocazie prin N’Goma, jucător în fața căruia portarul rapidist Drăghia a avut o dublă intervenție.

FC Botoșani a marcat în cele din urmă golul de onoare prin Casap dintr-o lovitură liberă, cu zece minute înaintea finalului.

O grupă în care toate cele trei meciuri din prima etapă s-au încheiat cu victoria oaspeților, cu același scor, 3-1.

U Cluj a învins CSA Steaua în Ghencea, iar CFR Cluj a trecut de CSM Alexandria într-un meci disputat la Turnu Măgurele.