Cupa Romaniei

Poli Iasi, calificare la loviturile de departajare in optimile Cupei Romaniei

Sursă foto: facebook.com/CSMPolitehnicaIasiOficial/

Pentru a doua oara in aceasta faza a saisprezecimilor de finala din Cupa Romaniei o partida a avut nevoie de lovituri de departajare pentru desemnarea echipei calificate in etapa urmatoare a competitiei.

Poli Iasi a trecut, in deplasare, de UTA Arad, cu 5-3 dupa executarea loviturilor de la 11 metri, dupa ce la finalul celor 90 de minute scorul era egal, 2-2.

Rus deschisese scorul pentru aradeni in minutul 4, iar Begui egalase pentru ieseni la ultima faza a primei reprize.

Matei a readus-o pe Batrana Doamna la conducere in minutul 68, dupa ce oaspetii tocmai ratasera cea mai mare ocazie a partidei, insa cu opt minute inaintea finalului Aguinaldo restabilea egalitatea si practic trimitea meciul in prelungiri.

Enoh a marcat din penalty pentru Poli Iasi in minutul 98, avantaj anulat de Popa tot dintr-o lovitura de la punctul cu var.

Doua ratari au ingropat-o pe UTA la loviturile de departajare si formatia de prima liga continua aventura in Cupa Romaniei.