Cupa Romaniei

Petrolul, victorie pe terenul Chindiei Târgoviște în Cupa României Betano. Sepsi, deținătoarea trofeului, este eliminată din competiție înaintea etapei finale din grupe

Echipa Petrolul Ploiești s-a impus, cu 2-0, în meciul cu Chindia Târgoviște din etapa secundă a fazei grupelor în Cupa României Betano. Un rezultat în urma căruia ”găzarii” au punctaj maxim și ocupă primul loc în Grupa A.

Gruzinul Giorgi Abuașvili a deschis scorul în minutul 20 cu un șut pe jos la colțul lung din interiorul careului.

Cu două minute înaintea finalului Petrolul a majorat avantajul de pe tabelă în urma unui corner.

Marian Huja a reluat cu capul la colțul scurt pentru 2-0, rezultat care avea să fie păstrat până la final.

Un rezultat care face ca Sepsi, deținătoarea trofeului, să fie eliminată din competiție înaintea meciului din etapa a treia.

Petrolul și Corvinul au fiecare câte șase puncte, în timp ce Sepsi are un punct după două meciuri.

Covăsnenii au pierdut la Hunedoara meciul cu cei de la Corvinul în deschiderea etapei a doua.