Cupa Romaniei

Hermannstadt câștigă la ultima fază cu Chindia și obține calificarea în sferturi. Petrolul păresește Cupa României Betano!

Joi, începând cu ora 17:00, s-au disputat ultimele trei meciuri din Grupa A în Cupa României Betano. Trei echipe au luptat pentru cele două locuri care asigură prezența în sferturile de finală.
Cupa României - Faza grupelor (2023-24)

Corvinul Hunedoara a câștigat grupa cu punctaj maxim după un succes la scor cu Progresul Pecica (6-0), în timp ce Hermannstadt a ocupat locul al doilea, obținând de asemenea calificarea în sferturile de finală la golaveraj în fața Petrolului Ploiești.

Petrolul s-a încurcat în această ultimă etapă pe teren propriu cu Sepsi, deținătoarea trofeului. Fără nicio șansă la calificare, Sepsi a revenit de la 0-1 și a condus cu 2-1 după pauză.

Ploieștenii au egalat prin Huja în partea secundă și au jucat la așteptare, sperând că cei de la Chindia vor rezista pe teren propriu contra lui Hermannstadt.

În meciul de la Târgoviște gazdele au trecut aproape de un gol spectaculos în minutele suplimentare, înainte ca sibienii să dea lovitura prin Bărbuț cu un șut din interiorul careului sub bara transversală, în minutul 90+6.

Un gol care a calificat-o in extremis pe Hermannstadt în sferturile de finală, trimițând Petrolul pe locul al treilea afară din Cupa României Betano.

Așa am trăit cele trei meciuri din Grupa A

FINAL Petrolul Ploiești – Sepsi 2-2
64 - Petrolul egalează 2-2 prin Huja cu o lovitură de cap.
48 - Ion Gheorghe aduce pe Sepsi în avantaj imediat după pauză.
45 - Sepsi restabilește egalitatea prin Ciobotariu cu o reluare din șase metri.
24 - Gol Petrolul marcat de Musi cu un șut pe colțul scurt.
13 - O nouă ocazie pentru gazde, de această dată la șutul lui Omrani din interiorul careului.
12 - Musi pătrunde în careu și trage spre colțul lung. Respinge portarul Moldovan.

FINAL Chindia Târgoviște – Hermannstadt 0-1
90+6
- Bărbuț marchează golul Sibiului cu un șut din interiorul careului după o comedie a erorilor în apărarea Chindiei.

FINAL Progresul Pecica – Corvinul Hunedoara 0-6
90+6 - Bradu marchează golul șase al Corvinului cu un șut pe jos din pasa lui Mitran.
54 - Golul cinci pentru Corvinul este marcat de Bradu.
48 - Lupu își trece în cont hattrick-ul.
36 - Dublă reușită de Lupu. A fost o centrare din stânga și Lupu a finalizat cu capul din șase metri.
30 - Lupu majorează avantajul hunedorenilor cu un șut aproape de vinclu.
9 - Corvinul deschide scorul prin Coman.

Știrea inițială înaintea meciurilor din ultima etapă

În clasament, Petrolul și Corvinul ocupă primele două locuri, cu 6 puncte fiecare. Hermannstadt se află pe locul trei, cu 4 puncte.

Sepsi (1 punct), Chindia (0) și Progresul Pecica (0) nu au nicio șansă la calificarea în sferturile de finală.

Până acum se cunosc patru dintre echipele care au obținut calificarea în sferturi. Acestea sunt Universitatea Craiova, FC Voluntari, U Cluj și CFR Cluj.