Cupa Romaniei

FCSB și Dinamo, eliminate la braț din Cupa României Betano

Echipele FCSB și Dinamo București au ratat calificarea în sferturile de finală din Cupa României Betano în urma rezultatelor din ultima etapă a grupelor.

FCSB a pierdut la Craiova cu FCU 1948, scor 2-0, după două goluri marcate de gazde în finalul primei reprize prin Bauza și Van Durmen.

Un succes în urma căruia FCU 1948 a încheiat Grupa C pe primul loc în clasament, cu 7 puncte.

Pe arena ”Arcul de Triumf”, Dinamo și Oțelul Galați au remizat, scor 3-3, după ce oaspeții au condus, cu 3-1.

Cu 5 puncte acumulate, Oțelul a obținut calificarea în sferturi de pe locul al doilea.

Pentru FCSB și Dinamo aventura în Cupa României Betano ia sfârșit după faza grupelor.

Tabloul sferturilor arată astfel:

Universiteata Craiova, FC Voluntari, U Cluj, CFR Cluj, Corvinul Hunedoara, Hermannstadt, FCU 1948 și Oțelul Galați.

FINAL FCU 1948 – FCSB 2-0
44 - Oltenii se desprind prin Van Durmen. Șut din interiorul careului, după ce mingea i-a trecut printre picioare lui Djokovic.
40 - FCU deschide scorul prin Bauza după o combinație cu Chițu. Finalizare la colțul lung.
38 - Bauza scapă singur spre poarta FCSB. Dawa îl prinde din urmă și reușește deposedarea.

FINAL Dinamo – Oțelul Galați 3-3
84 - Dinamo egalează (3-3) prin Gregorio.
65 - Amzăr reduce din diferență pentru Dinamo.
56 - Oțelul se desprinde pe tabelă prin Cisse după un corner.
53 - Bena înscrie în propria poartă.
25 - Teles aduce egalarea pentru Oțelul cu un șut din marginea careului.
21 - Dinamo deschide scorul în meciul disputat pe stadionul ”Arcul de Triumf” prin Bena după o centrare de la colțul terenului.

În Grupa C, lupta pentru calificare se dă în patru, între Oțelul, FCSB, FCU 1948 și Dinamo.

Oțelul și FCSB au fiecare câte patru puncte și la meci egal se califică împreună în sferturile de finală.

De cealaltă parte, FCU 1948 (4 puncte) și Dinamo (2 puncte) au nevoie de victorii, cu mențiunea că pentru ”câini” nu este de ajuns să învingă pe Oțelul.

Dacă Dinamo câștigă, iar în meciul de la Craiova se înregistrează o remiză, atunci FCSB și FCU 1948 se califică în sferturile de finală.