Cupa Romaniei

Dinamo se califica in semifinalele Cupei Romaniei

Echipa Dinamo Bucuresti a obtinut, marti seara, calificarea in semifinalele Cupei Romaniei.

”Cainii” au invins Academica Clinceni, cu 1-0, intr-un meci disputat in postura de oaspeti ai propriei arene din Stefan cel Mare.

Unicul gol al meciului a fost marcat de catre Deian Sorescu dupa o faza fixa in minutul 84.

Sorescu a profitat de marcajul slab al apararii ilfovenilor si a finalizat cu un sut din sase metri.

La 0-0 Clinceniul a ratat o mare ocazie in minutul 68 prin Patriche, sutul acestuia fiind blocat de portarul Straton.

In finalul primei reprize acelasi Straton a aparat sutul lui Buziuc din interiorul careului.

Ricardo Grigore semnase primele ocazii pentru Dinamo in minutul 9, cand a trimis in bara, si apoi in minutul 31 cu o reluare de cap dupa un corner.

Academica Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Patriche, Albu, Dobrescu - Ventura, Şut - Achim, Buziuc (Vojtus '60), N'Dongala (R. Ion '41) - Markovici (Kontoes '72). Antrenor Ilie Poenaru;

Dinamo: Straton - Kostrna, Puljici, R. Grigore, Sin - Filip, Mrzljak (Răuţă '41)- Mihaiu (V. Lazăr '46), Fabbrini, Sorescu - Perovici (D. Popa '74). Antrenor Duşan Uhrin.

Cartonaşe galbene: Albu '38, Ventura '82 / Fabbrini '65, Lazăr '90+1

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Ghinguleac şi Mircea Grigoriu - Viorel Flueran.