Cupa Romaniei

CSA Steaua, calificare dramatica in playoff-ul Cupei Romaniei Betano

Echipa CSA Steaua Bucuresti a prins, in extremis, un loc in playoff-ul din Cupa Romaniei, dupa ce a trecut de Flacara Moreni (Liga 3) la loviturile de departajare.

"Militarii" au deschis scorul prin Rares Enceanu, in minutul 28, din pasa lui Dragos Gheorghe.

Flacara Moreni, echipa din al treilea esalon, a intors spectaculos rezultatul pe final de meci.

Alexandru Baltaret a egalat, in minutul 79, dupa o lovitura libera, pentru ca doua minute mai tarziu Claudiu Niculaescu sa aduca echipa gazda in avantaj cu un sut la coltul lung.

In al patrulea dintre cele cinci minute suplimentare acordate pentru meciul de la Moreni echipa pregatita de Daniel Oprita a reusit in extremis egalarea prin Stephan Draghici.

Acesta a reluat cu capul in poarta o minge centrata din interiorul careului de Stefan Bodisteanu, faza la care apararea celor de la Flacara Moreni a aratat cu adevarat a unei echipe de Liga a 3-a.

S-a intrat astfel in prelungiri, unde niciuna dintre echipe n-a mai inscris, astfel ca soarta calificari s-a decisi la loviturile de departajare.

CSA Steaua s-a impus, cu 5-3, obtinand calificarea in faza playoff din Cupa Romaniei, o faza in care vor intra si opt echipe din primul esalon.

Va fi ultima etapa dinaintea fazei grupelor in noul format din Cupa Romaniei.

Intr-o alta partida disputata, miercuri, Dinamo Bucuresti a trecut la pas in deplasare de CS Tunari, cu 3-0.