3
CSU Craiova
Baluta 105' 101' Gustavo 66'

Craiova revine de la 0-1 si 1-2 pentru o calificare dupa prelungiri

CS Afumati a fost aproape de surpriza in optimile de finala ale Cupei Romaniei contra celor de la CSU Craiova. In cele din urma oltenii s-au impus, cu 3-2, dupa 120 de minute.

Echipa din liga secunda a deschis scorul prin Burlacu, in minutul 10, la o faza in care apararea Craiovei a fost prinsa pe picior gresit.

Oltenii au reactionat in minutul 20 la sutul lui Baluta respins in extremis de portarul Marinescu.

Mangia n-a mai rezistat cu Roman in atac si l-a schimbat pe atacantul sau cu Burlacu inca dinaintea pauzei, mutare care s-a dovedit decisiva.

Craiova a restabilit egalitatea in minutul 66 prin Gustavo, jucator plecat dintr-o pozitie de offside la pasa lui Burlacu.

Fabuloasa ocazie pentru olteni in minutul 87 la lovitura de cap a lui Baluta, o executie de pe picioare la care Marinescu a avut un raspuns pe masura.

S-a intrat astfel in prelungiri, iar in al treilea minut din prima repriza suplimentara cei din Afumati reveneau la conducere prin reusita lui Vlada dupa o aglomerare in careul Craiovei.

Pusa cu spatele la zid CSU Craiova a reactionat in stil de echipa mare si Baluta a transat disputa cu doua goluri in cinci minute.

20:33

Prelungiri 1

105'

Gol Baluta!

Sut senzational prins de Baluta din marginea careului. Nicio sansa pentru portarul Afumatiului.

101'

Gol Baluta!

Baluta restabileste egalitatea cu un sut plasat din marginea careului.

93'

Gol Vlada!

Afumatiul trece din nou la conducere prin reusita lui Vlada. O minge impinsa in poarta din cativa metri la o balbaiala a defensivei oltenilor.

91'

A inceput prima repriza de prelungire.

Pauza 2
19:53

Se termina cele 90 de minute regulamentare. Meciul intra in prelungiri.

87'

Fabuloasa ocazie a oltenilor la lovitura de cap trimisa de Baluta de pe picioare. Respinge portarul Marinescu in corner.

76'

Patriche este si el avertizat. Lovitura libera pentru Craiova care ramane fara rezultat. Acelasi Baluta a reluat peste poarta din centrarea lui Zlatinsky.

74'

Baluta aproape de gol la o faza creata de patrunderea lui Burlacu.

66'

Gol Gustavo!

Craiova egaleaza prin Gustavo la o faza suspecta de offside. O decizie la limita a arbitrului asistent.

64'

Nu scapa nici Avram fara galben la un fault in banda in duel cu Briceag.

57'

Tudorache vede cartonasul galben pentru un fault de la spate asupra lui Gustavo. Faza fixa a oltenilor ramane fara rezultat.

54'

Centrare din dreapta in fata portii pentru reluarea imprecisa a lui Baluta. Mingea se duce peste poarta.

52'

Penalty neacordat oltenilor la faultul evident comis de Onea in suprafata de pedeapsa.

46'

Afumatiul ameninta poarta oltenilor prin Buduroi, jucator care a incercat un sut dintr-o pozitie dificila.

46'

S-a reluat jocul.

18:50

Surpriza la Ploiesti dupa primele 45 de minute.

41'

Minge inalta in careu pentru Gustavo, dar brazilianul n-are nicio sansa la duelul in aer cu portarul celor din Afumati.

31'

Burlacu intra in locul lui Roman la Craiova.

27'

Galben incasat de Popa (Craiova) pentru un fault dur asupra lui Avram.

20'

Ocazie mare de gol pentru Craiova la sutul lui Baluta. Respinge portarul Marinescu.

17'

Din nou emotii pentru Craiova la un corner al ilfovenilor. Olariu si Patriche aproape de o reluare spre poarta.

11'

Oltenii se arunca in atac si Roman solicita un penalty la caderea in duel cu Robicek.

10'

Gol Burlacu!

Afumatiul da lovitura si deschide scorul prin Burlacu, fza la caree portarul oltenilor a fost prins iesit din poarta.