CM 2022

Olanda, lectie de pragmatism in meciul cu Senegal. Doua mingi pe poarta, doua goluri

Revenita la Cupa Mondiala dupa ratarea turneului final din Rusia, echipa Olandei a debutat cu victorie in meciul cu Senegal din cadrul Grupei A.

Olanda s-a impus, cu 2-0, prin golurile marcate de Gakpo cu capul, in minutul 85, la prima minge pe poarta a batavilor, respectiv Klaassen in al optulea minut de prelungire la capatul unui contraatac.

Senegal, detinatoarea Cupei Africii, a oferit o replica puternica batavilor, dominand jocul in multe momente chiar si absenta lui Sadio Mane, unul dintre cei mai valorosi atacanti din lume la ora actuala.

Chiar si in pofida infrangerii suferite, Senegal va avea un cuvant greu de spus in Grupa A, unde Ecuador a obtinut cele trei puncte in meciul cu Qatar (2-0).

Final Senegal - Olanda 0-2

• Marcatori: Gakpo (85'), Klaassen (90+8')

20:00 Se termina meciul cu victoria Olandei. Un succes conturat pe final de partida.

Min.90+8 - GOL! Olanda inchide meciul pe contraatac prin Davy Klaassen.

Min.90+3 - Bamba Dieng reia cu capul peste poarta dupa o centrare din dreapta.

Min.90 - Meciul e prelungit cu opt minute.

Min.86 - Ocazie pentru Senegal la sutul lui lui Pape Gueye. Respinge portarul olandez in corner.

Min.85 - GOL! Olanda deschide scorul prin Gakpo. Centrare din stanga in careu, Mendy iese tarziu din poarta si Gakpo inscrie cu capul.

Min.78 - Olanda nu a tras pana acum vreun sut pe spatiul portii lui Mendy!

Min.69 - Accidentare urata suferita de Kouyate. E nevoie de targa pentru a fi scos in afara terenului.

Min.65 - Ocazie ratata de Senegal la sutul lui Dia spre coltul scurt. Blocheaza in extremis portarul Noppert.

Min.54 - Replica senegalezii cu un sut al lui Sabaly deviat in afara terenului.

Min.53 - Olanda ramane periculoasa la fazele fixe. Capitanul Van Dijk reia cu capul peste poarta.

19:05 Start de repriza secunda. Nicio modificare in cele doua tabere.

18:50 Se termina prima repriza. In continuare 0-0 intre Senegal si Olanda. Campioana Africii conduce la suturi spre poarta (6-5) si la executii pe poarta (1-0), in timp ce la cornere este egalitate (3-3).

Min.40 - Actiune ofensiva a Olandei finalizata de Berghuis cu sut peste poarta.

Min.31 - O noua faza fixa pentru olandezi. Nici de aceasta data batavii nu reusesc sa strapunga reduta senegaleza.

Min.27 - Van Dijk se inalta la un corner si trimite mult pe langa poarta.

Min.25 - Ocazie pentru Senegal la sutul lui Sarr blocat de Van Dijk cu capul. Cornerul ramane fara rezultat, dar mingea ramane la africani.

Min.22 - Lovitura libera pentru batavi din preajma careului advers. Mingea e centrata la intalnire si senegalezii reusesc sa respinga.

Min.19 - Olanda aproape de gol pe un contraatac. De Jong a ezitat in careul advers si a fost deposedat.

Min.17 - Posesie superioara pentru Senegal pana acum. Avem primul meci cu adevarat echilibrat la aceasta Cupa Mondiala.

Min.10 - Debut echilibrat de partida. Senegal ofera o replica buna Olandei.

18:01 A început meciul. Arbitreaza la centru Wilton Sampaio (Brazilia).

Senegal: E. Mendy; Sabaly, Cisse, Koulibaly, Diallo; Kouyate, N. Mendy, Gueye; Sarr, Dia, Diatta.

Olanda: Noppert; Dumfries, Timber, Van Dijk, Ake, Blind; De Jong, Berghuis; Gakpo, Janssen, Bergwijn

Meciul Senegal - Olanda se joaca pe stadionul Al Thumama din Doha.

Senegal participa la doar a treia Cupa Mondiala din istorie, dupa 2002 si 2018.

La editia din 2002 nationala Senegalului a ajuns pana in sferturile de finala, fiind eliminata de Turcia.

In primul meci din istorie la Cupa Mondiala echipa din Africa de Vest invingea Franta, campioana mondiala la acel moment.

Olanda revine la un turneu final de Cupa Mondiala dupa opt ani. Finalista in 2010, Olanda a incheiat pe locul al treilea la editia din 2014 gazduita de Brazilia.