CM 2022

Asa am trait Meciurile finale in Grupa C: Polonia - Argentina si Arabia Saudita - Mexic

Toate cele patru echipe din Grupa C aveau sanse la calificarea in optimile de finala inaintea meciurilor finale de miercuri seara.

Clasamentul in timp real:
Argentina 6 p, Polonia 4 (2-2), Mexic 4 (2-3), Arabia Saudita 3.
UPDATE: Polonia se califica in optimi la golaveraj!
Criteriile de departajare in faza grupelor la Cupa Mondiala

FINAL Polonia - Argentina 0-2

• 90' Ocazie mare ratata de Argentina prin Tagliafico. Portarul a agatat mingea in extremis cu o mana.
  • 73' Alvarez patrunde in viteza si suteaza in plasa laterala.
  • 64' Argentina isi dubleaza avantajul prin reusita lui Alvarez din interiorul careului
  • 61' Mac Alister aproape de dubla. Apara Szczesny!
  • 52' Messi patrunde in careu si se incapataneaza sa tina de minge. Rateaza incredibil finalizarea.
  • 49' Sansa de gol ratata de polonezi prin Glik. Lovitura de cap a fundasului trece pe langa poarta.
  • 46' Argentina deschide scorul prin Mac Alister din pasa lui Molina.
  • 20:07 A inceput repriza secunda.
  • 42' Ocazie pentru Argentina la sutul lui Alvarez. Minge respinsa de portarul Szczesny, cel mai bun om al meciului de pana acum.
  • 39' Szczesny apara lovitura de la 11 metri executata de Messi! Ramane 0-0.
  • 38' Arbitrul dicteaza penalty pentru Argentina la contactul dintre Szczesny si Messi.
  • 36' Centrare in careul polonez si Messi ramane intins dupa un duel aerian cu Szczesny. Faza verificata de VAR pentru un posibil penalty.
  • 33' Ocazie pentru Argentina! Di Maria trimite direct pe poarta dintr-un corner. Respinge portarul polonez.
  • 17' Preseaza in continuare Argentina si Acuna suteaza peste poarta din pasa lui Messi.
  • 10' Szczesny intervine decisiv la sutul lui Messi pe coltul scurt.
  • 7' Messi suteaza pe poarta din afara careului. Minge usoara pentru portarul polonez.
  • 5' Cele doua echipe au trecut repede peste faza de tatonare.
  • 21:00 A inceput meciul cu Polonia in atac.
  • Polonia: Szczesny; Bereszynski, Glik, Kiwior, Cash; Frankowski, Bielik, Krychowiak, Zielinski; Swiderski; Lewandowski.
  • Argentina: Martínez; Molina, Romero, Otamendi, Acuña; De Paul, Enzo Fernández, Mac Allister; Messi, Álvarez, Di María.

FINAL Arabia Saudita - Mexic 1-2

• 90' Arabia Saudita inscrie in prelungiri prin Al-Dawsari si Mexic paraseste Cupa Mondiala!
  • 90' Portarul saudit respinge in extremis un sut din lovitura libera.
  • 88' Gol anulat Mexicului pentru un offside.
  • 78' Ocazie imensa ratata de mexicani! E asediu la poarta saudita.
  • 76' Pineda suteaza putin pe langa poarta saudita cu un sut din marginea careului.
  • 66' Portarul saudit se opune la sutul lui Lozano.
  • 52' Super gol marcat de mexicani prin Luis Chavez dintr-o lovitura libera. Un sut de la peste 30 de metri pozitie centrala.
  • 47' Mexic deschide scorul prin Martin dupa o centrare de la coltul terenului.
  • 20:08 Start de repriza secunda.
  • 45' Mare ocazie ratata de sauditi in prelungirile primei reprize prin Al-Hassan. Reluare cu capul din sase metri pe langa poarta.
  • 27' Ocazie pentru Mexic! Al Ghannam blocheaza reluarea lui Pineda din cativa metri.
  • 25' Accelerare a mexicanilor si sut trimis de Pineda din interiorul careului. Blocheaza portarul Al Owais.
  • 3' Portarul saudit blocheaza in extremis la patrunderea lui Vega.
  • 21:00 Start de partida.
  • Arabia Saudita: Al-Owais; Al-Tambakti, Al-Bulaihi, Al-Amri, Abdulhamid; Al-Hassan; Al-Dawsari, Kanno, Al-Ghanam, Al-Buraikan; Al-Shehri.
  • Mexic: Ochoa; Gallardo, Moreno, Montes, Sanchez; Chavez, Alvarez, Pineda; Vega, Lozano, Martin.

Doar trei echipe n-au primit gol pana acum la Cupa Mondiala din Qatar. Una dintre acestea este Polonia. Celelalte doua sunt Brazilia si Maroc.

Argentina a inceput cu o mare dezamagire, pierzand confruntarea cu Arabia Saudita, dar poate castiga pana la urma grupa cu un succes in fata Poloniei.

La fel de bine echipa sud-americana poate parasi competitia daca nu castiga si cealalta partida dintre Arabia Saudita si Mexic nu se incheie la egalitate.

Pentru Arabia Saudita si Mexic conteaza doar victoria, cu observatia ca sauditii se califica si la egal daca Polonia invinge Argentina.