1
Danemarca
Christensen 68'

Franta, prima echipa calificata in optimi la Cupa Mondiala

Campioana mondiala Franta isi respecta statutul de favorita la turneul final din Qatar si se califica in optimi dupa a doua victorie din competitie, 2-1 cu Danemarca.

Kylian Mbappe si-a trecut in cont o dubla, in minutele 60 si 86, insa de departe omul meciului a fost Antoine Griezmann.

Danemarca a egalat dupa o faza de la coltul terenului, in minutul 68.

Cu sase puncte din sase posibile Franta devine prima echipa calificata in optimile de finala la Cupa Mondiala.

19:56

Franta invinge Danemarca si e prima echipa calificata in optimi.

90'

Griezmann ii lasa locul lui Fofana dupa un meci foarte bun.

90'

Mbappe se grabeste cu un sut din afara careului si trimite slab spre poarta.

86'

Gol Mbappe!

Franta da lovitura la o faza aparent care nu anunta nimic. Griezmann a centrat pe bara a doua si Mbappe inscrie al 14-lea sau gol in ultimele 12 meciuri pentru nationala.

80'

Dolberg ii trimite in careu lui Braithwaite si acesta trimite pe langa poarta.

72'

Ocazie ratata de Denemarca la sutul lui Lindstrom din interiorul careului. Parada lui Lloris salveaza Franta.

68'

Gol Christensen!

Danemarca egaleaza scorul prin Andreas Christensen dupa o faza fixa de la coltul terenului.

60'

Gol Mbappe!

Franta deschide scorul prin Mbappe cu o reluare din interiorul careului la pasa intoarsa de Theo Hernandez.

56'

Mbappe suteaza din alergare dupa un contraatac. Scoate Schmeichel in corner.

51'

Primul corner al Danemarcei in acest meci.

46'

Start de repriza secunda.

18:48

Se termina prima repriza, o prima parte dominata de campioana mondiala Franta.

41'

Galben incasat de Kounde. L-a calcat pe Nelsson pe glezna.

40'

Mbappe trimite peste poarta din pasa lui Dembele.

36'

Contraatac al danezilor prin Cornelius. Fanion sus pentru o pozitie afara din joc.

31'

Schmeichel blocheaza sutul lui Griezmann din actiune. Un adevarat asediu al francezilor la poarta daneza.

30'

Minge ajunge cu sansa la Kounde. Sutul acestuia din interiorul careului e blocat.

21'

Ocazie pentru Franta la lovitura de cap trimisa de Rabiot. Scoate Schmeichel cu un reflex de zile mari.