CM 2022

Calificare in sferturi pentru Portugalia. Cristiano Ronaldo a marcat un gol fantoma cu Uruguay

Portugalia a obtinut a doua victorie in Grupa H la Cupa Mondiala, scor 2-0 (0-0) cu Uruguay, si a obtinut calificarea in optimile de finala.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul la zece minute dupa pauza din sutul centrare trimis de Bruno Fernandes. Din toate unghiurile aratate a fost mai degraba reusita lui Fernandes, dar FIFA i-a acordat golul lui Ronaldo ajuns astfel la 9 reusite la Cupa Mondiala.

Bruno Fernandes si-a trecut pana la urma si el numele pe lista marcatorilor, in minutul 90, dintr-o lovitura de la 11 metri. Ronaldo nu se mai afla pe teren, pentru ca ar fi executat el, fara doar si poate. Fusese inlocuit de Ramos in minutul 82.

Acelasi Fernandes a mai avut si un sut in bara in prelungirile partidei.

Portugalia are sase puncte din sase posibile si nu mai poate rata calificarea in optimi, in timp ce Uruguay ramane pe ultimul loc in clasament, cu un punct, urmand a intalni Coreea de Sud in ultima etapa.

Un succes al sud-americanilor nu e de ajuns pentru calificare. Cavani, Suarez si compania au nevoie si ca Portugalia sa incurce Ghana.