CSA Steaua

CSA Steaua castiga prima mansa a barajului cu Mostistea Ulmu

Sursă foto: Steaua TV Facebook

Echipa CSA Steaua Bucuresti s-a impus cu 2-0 (1-0) in mansa tur a barajului pentru promovarea in Liga 2.

“Militarii” au punctat prin Adrian Ilie (min.10) si Emanuel Pacionel (min.47) dintr-un penalty obtinut tot de el in debutul partii secunde.

Mostistea Ulmu, echipa din Judetul Calarasi, a ratat trei mari ocazii in prima repriza.

La 0-0, portarul stelist Balbarau a blocat in extremis la sutul lui Stoian din interiorul careului.

Steaua a deschis scorul prin Adrian Ilie in minutul 10 cu un sut din marginea careului de 16 metri. Mingea a fost usor deviata de un aparator al celor de la Mostistea Ulmu.

In minutul 14 echipa gazda a ratat o noua mare ocazie. Razvan Milea a scapat singur cu Balbarau, dar lobul incercat a trecut putin peste poarta.

Huiban a replicat la poarta celor de la Ulmu in minutul 18 cu o lovitura de cap peste poarta.

Stoian si-a trecut in cont a doua mare ocazie dupa o centrare din stanga cu capul. Mingea a trecut peste buturile ros-albastrilor.

Din nou Huiban a ratat pentru Steaua inaintea pauzei, “militarii” intrand cu avantaj minim la cabine pe stadionul bazei “Vointa” din zona Aurel Vlaicu a Capitalei.

Partea secunda a debutat cu lovitura de la 11 metri usor acordata de centralul Eduard Ionita la caderea lui Pacionel.

Acesta a transformat pentru 0-2, rezultat pe care Steaua l-a mentinut pana la final.

Mostistea Ulmu a ramas in zece jucatori dupa eliminarea lui Acasandrei, in minutul 68.

O faza controversata, cei de la Ulmu neintelegand daca jucatorul a primit rosu direct sau al doilea galben.

Returul e programat in Ghencea, pe 15 mai.

Invingatoarea acestei duble o va intalni pe invingatoarea confruntarii CS Afumati - FCSB 2 in finala barajului de promovare in Liga 2.