Victorii pentru Tottenham si Liverpool in sferturile Ligii Campionilor

Echipele engleze Tottenham Hotspur si FC Liverpool au castigat meciurile tur disputate pe teren propriu din faza sferturilor de finala in Liga Campionilor.

Pe noul stadion de un miliard de euro, Tottenham a trecut de Manchester City, cu 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de sud-coreeanul Son in minutul 78.

Manchester City a ratat o lovitura de la 11 metri in minutul 12 prin Aguero, jucator al carui sut a fost blocat de portarul Lloris.

Din minutul 55 Tottenham l-a pierdut pe internationalul englez Kane, accidentat la glezna.

Guardiola nu-si explica infrangerea cu Tottenham

In cealalta partida a serii de marti, Liverpool a transat inca din prima repriza disputa cu Porto.

Keita a deschis scorul in minutul 5 cu un sut de la marginea careului usor deviat de un adversar.

In minutul 26 "cormoranii" aveau sa-si dubleze avantajul prin reusita brazilianului Firmino. Acesta a pus latul in sase metri la pasa din dreapta oferita de Arnold.

Cu aceasta ocazie Firmino a devenit al doilea marcator din istoria lui Liverpool in Liga Campionilor, cu 13 reusite. Lider este Steven Gerrard, cu 21 de goluri.

Klopp atinge o borna fabuloasa in cariera de antrenor

Porto continua seria rezultatelor de cosmar in Anglia, unde nu a obtinut nicio victorie in 20 de partide disputate. Doar in trei randuri "dragonii" au plecat neinvinsi din Albion, avand un golaveraj de 10-51!

Miercuri seara sunt programate celelalte doua sferturi de finala: Ajax - Juventus si Manchester United - Barcelona.