Pep Guardiola nu-si explica infrangerea cu Tottenham

Manchester City a pierdut, marti seara, pe noul stadion al lui Tottenham, cu 0-1, in mansa tur a sferturilor Ligii Campionilor, iar antrenorul Pep Guardiola este convins ca echipa sa n-a jucat deloc rau.

"Am facut un meci incredibil si am oferit foarte putine sanse. Am controlat meciul, i-am facut sa alerge mult. Nu am sentimentul ca am jucat rau, in special in partea secunda cand am jucat foarte bine", a spus Pep Guardiola.

"Rezultatul nu e unul deloc bun, dar sezonul trecut a fost chiar si mai rau", a adaugat tehnicianul spaniol de la Manchester City.

"Cetatenii" au un complex contra echipelor engleze in cupele europene, ajungand la a cincea infrangere. In plus, Manchester City n-a castigat niciodata in ultimele zece confruntari ca echipa vizitatoare in sferturile Ligii Campionilor, inregistrand trei remize si sapte infrangeri.

Tottenham a castigat cu 1-0 prin reusita lui Son din minutul 78.

Manchester City a ratat un penalty in minutul 12 prin Aguero, faza fiind decisa de interventia VAR.